Zlikwidowana międzynarodowa grupa złodziei samochodów
Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z policją niemiecką i słowacką oraz Prokuraturą Apelacyjną w Krakowie, rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą, dokonującą kradzieży samochodów na terenie państw Unii Europejskiej. Zatrzymano i przedstawiono zarzuty wszystkim 19 członkom grupy, w tym jej szefowi, który w latach 90. terroryzował Kraków, grożąc podkładaniem ładunków wybuchowych.
Zlikwidowana właśnie grupa przestępcza była jedną z większych grup transgranicznych, działających na terenie Polski, Słowacji, Niemiec oraz Szwajcarii. W latach 2009 - 2012 w różnych miejscowościach Niemiec i Szwajcarii sprawcy dopuścili się kilkunastu kradzieży z włamaniem do salonów i komisów samochodowych. W śledztwie prowadzonym w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie ustalono, że członkowie grupy ukradli w ten sposób co najmniej 70 samochodów różnych marek (Mercedes, Audi, Ford, Mazda, Volkswagen, Hyundai) wartych około 2 mln euro.
W trakcie śledztwa ustalono, że w skład zorganizowanej grupy wchodziło kilkunastu Polaków, obywatel Słowacji, jak również obywatel Ukrainy i Mołdawii. Funkcjonariusze CBŚP nawiązali ścisłą współpracę z jednostkami Policji w Niemczech (Kempten) i Słowacji (Dolny Kubin), która zaowocowała sprawną wymianą informacji i realizacją wniosku o międzynarodową pomoc prawną, w wyniku której przekazano ściganie w kilkunastu postępowaniach karnych prowadzonych na terenie Niemiec oraz postępowania słowackiej prokuratury.
W trakcie trwającego postępowania policjanci przeprowadzili 8 akcji, podczas których systematycznie zatrzymywano kolejnych członków grupy. Grupę tworzyły w większości osoby w wieku od 25 do 40 lat, karane wcześniej za przestępstwa przeciwko mieniu, w tym za kradzieże i paserstwo samochodów. Grupą kierował siedemdziesięcioletni mężczyzna notowany za przestępstwa przeciwko mieniu, człowiek, który w latach 90-tych terroryzował Kraków, grożąc podkładaniem ładunków wybuchowych
Krakowska Prokuratura Apelacyjna skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia w tej sprawie.
W sumie 19 osobom przedstawiono 38 zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem oraz paserstwa. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.
Wobec 9 z nich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec pozostałych zastosowano środki wolnościowe. Efektem czynności prowadzonych w sprawie jest także odzyskanie kilku skradzionych samochodów oraz wartościowych części m.in. silników czy elementów karoserii, pochodzących ze zdemontowanych już pojazdów, których łączna wartość opiewa na około 0,5 mln złotych. Na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono mienie o wartości 334 500 zł.