Reklama

Wirtualny manekin kobiety w ciąży

Już jest gotowy. Pierwszy na świecie oficjalny komputerowy model kobiety w ciąży. Teraz ogarnęliśmy cały cykl życia człowieka mówi Camilla Palmertz inżynier biomechanik z Centrum Bezpieczeństwa Drogowego Volvo Cars. Manekin ten był potrzebny do analizy oddziaływania pasów bezpieczeństwa i poduszki powietrznej na przyszłą matkę i jej nienarodzone dziecko w symulowanych wypadkach drogowych. Ten model komputerowy pozwala szczegółowo przestudiować ruchy pasów bezpieczeństwa i ich oddziaływanie na macicę, łożysko i płód oraz ruchy płodu względem ciała matki.

Przez lata naukowcy i producenci samochodów zgromadzili sporą wiedzę o tym, jak w najlepszy sposób chronić osoby dorosłe i dzieci przed skutkami wypadków drogowych. Niewiele jednak badań dotyczyło wypadków drogowych z udziałem nienarodzonych dzieci.

Dlatego właśnie tak ważny jest manekin kobiety ciężarnej przystosowany do badań zderzeniowych mówi Camilla Palmertz. Musimy więcej wiedzieć po to, aby zapewnić optymalną ochronę zarówno przyszłej matce jak i jej nienarodzonemu dziecku. Jedno wiemy już na pewno. Kobiety spodziewające się dziecka powinny zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa i zadbać o to, aby część biodrowa pasów znajdowała się zawsze poniżej brzucha.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje