W gipsie za kierownicą? Dowiedz się, co jeszcze wolno kierowcy, a czego przepisy zabraniają

Prowadzenie pojazdu ze złamaną ręką lub nogą nie jest zabronione, o ile kierowca panuje nad samochodem.

Nie ma przepisu, który jednoznacznie zabraniałby prowadzenia pojazdu ze złamaną nogą, ręką lub w kołnierzu ortopedycznym. Jeśli jednak policjant uzna, że osoba w tym stanie nie może kierować pojazdem, ponieważ stwarza to zagrożenie z powodu braku sprawności, może zakazać dalszej jazdy.

Wiele zależy tu od interpretacji, w praktyce, jeśli kierowca porusza się ze złamaną ręką lub nogą pojazdem z automatyczną skrzynią biegów i robi to sprawnie, mundurowy nie powinien robić problemów.

Jednooki kierowca

Reklama

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku urazu oka. Jeśli kierowca jest w stanie prowadzić pojazd z zaklejonym jednym okiem, w praktyce może kierować autem.

Uwaga! Jeśli dojdzie do wypadku i uda się udowodnić, że wpływ na zdarzenie miała niesprawność fizyczna, będzie to dodatkowa przesłanka do ukarania sprawcy.

Zabronione gadżety

Utrudniać prowadzenie mogą nie tylko złamania kończyn, ale także używanie niektórych urządzeń. Z tego powodu korzystanie z telefonu komórkowego, a dokładnie trzymanie go w ręku w trakcie prowadzenia samochodu, jest zabronione.

Niezależnie od tego, czy komórka w ręku służy, by rozmawiać, napisać SMS-a czy kierowca chce włączyć zapisaną w niej muzykę lub skorzystać z programu do nawigacji, mandat za to wykroczenie wynosi 200 zł i 5 punktów karnych.

To jeden z niewielu zakazów dla kierowców aut osobowych. Tymczasem, mimo że korzystanie z CB radia także wymaga trzymania mikrofonu w ręku, to rozmowa jest zgodna z prawem i policjant nie ma prawa wypisać za to mandat.

Zdrowy rozsądek

Jak się okazuje, w aucie można również czytać gazetę, jeść czy prowadzić bez butów. To, że dana czynność nie jest to zabroniona, nie oznacza jednak, że w pewnych okolicznościach nie grozi grzywna. Jeśli kierowca zajedzie drogę, ponieważ czytał gazetę i zagapił się, policjant wypisze mu mandat do 500 zł za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym.

CO WOLNO W AUCIE

Wbrew obiegowym opiniom lista zakazanych czynności w samochodzie jest dość krótka. W aucie nie można używać telefonu bez zestawu głośnomówiącego, można za to: używać CB radia, czytać, palić, a nawet słuchać muzyki w słuchawkach.

Palenie w aucie

Palenie w osobowym aucie nie jest zabronione. Zakaz dotyczy taksówkarzy podczas kursu z klientem.

Jedzenie za kierownicą

Zakaz spożywania pokarmów w czasie jazdy nie dotyczy kierowców samochodów osobowych.

Jazda w klapkach

Nie jest zabronione kierowanie samochodem np. w klapkach, szpilkach lub na bosaka. Przepisy nie regulują tej kwestii.

Czytanie w aucie

Nie ma jednoznacznego przepisu, który pozwalałby na ukaranie kierowcy za czytanie w aucie.

Jazda w słuchawkach

Nie ma zakazu jazdy w słuchawkach. Problemem może być usłyszenie pojazdu uprzywilejowanego.

Pisanie SMS-ów, korzystanie z aplikacji

Podczas jazdy zabronione jest trzymanie telefonu w ręku w celu napisania wiadomości tekstowej lub użycia aplikacji.

Tekst: Sebastian Sulowski, Zdjęcia: interia.pl, Robert Brykała, 123RF, Auto-Medienportal.net

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama