Reklama

Uważaj na rowerzystów. Mają prawa, o których nie wiesz!

Polskie drogi bezsprzecznie należą do jednych z najniebezpieczniejszych w Europie. Winę - po części - ponosi przestarzała infrastruktura. Do wielu wypadków dochodzi jednak z powodu nieznajomości przepisów...

Wielu kierowcom poważnych problemów przysparzają np. poruszający się po jezdni rowerzyści. Większość właścicieli samochodów nie śledzi na bieżąco zmian w kodeksie drogowym, co bywa powodem wielu niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji.

Tylko w zeszłym roku doszło na polskich drogach do 4 665 wypadków z udziałem rowerzystów. Pochłonęły one 317 ofiar śmiertelnych, 4 532 osoby wymagały pomocy lekarza. Wymownym jest fakt, że sami rowerzyści spowodowali jedynie 1 714 wypadków, w których zginęły 152 osoby. Za pozostałe 2 951 wypadków i 165 przybyłych przy drogach krzyży odpowiadają kierowcy pojazdów silnikowych.

Reklama

Poniżej prezentujemy filmik, jaki przysłał do naszej redakcji jeden z internautów. W świetle obowiązujących przepisów wzburzenie kierowcy Peugeota (dla którego zachowania nie znajdujemy odpowiednich, nadających się do publikacji, słów...) jest zupełnie nieuzasadnione.

Jemu podobnym przypominamy więc, że rowerzysta - o ile nie wyrządza szkód innym uczestnikom ruchu i nie przekracza linii ciągłej - może przeciskać się w korku. Ma też pełne prawo wyprzedzać wolno poruszające się pojazdy po ich prawej stronie. Co więcej, jeśli skręcając na skrzyżowaniu w prawo kierowca samochodu uderzy w wyprzedzającego go po prawej rowerzystę, sam ukarany zostanie mandatem!

Jakie jeszcze prawa przysługują na drodze rowerzystom? Dowiesz się tego klikając w ramkę powyżej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje