Reklama

Uwaga na komórki!

W mediach głośno jest o zakazie prowadzenia rozmów telefonicznych przez kierowcę bez stosowania zestawów głośnomówiących czy tzw. hands-free. Tymczasem warto zwrócić uwagę na to, że zabroniona jest nie tylko rozmowa.

Artykuł 45, pkt 2. Prawa o ruchu drogowym mówi jasno: "Zabrania się kierowcy korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Oznacza to, że zabroniona jest nie tylko rozmowa przez telefon, ale także wysyłanie SMS-ów czy korzystanie z WAP-u.

W praktyce policja stosuje zasadę, że niedozwolone jest trzymanie telefonu w ręce przez kierowcę. Oznacza to, że zgodnie z prawem można np. po wyjechaniu ze stacji benzynowej wziąć do ręki kalkulator i obliczyć średnie zużycie paliwa. Nie można już jednak tego samego zrobić wykorzystując kalkulator, w który wyposażona jest "komórka".

Reklama

Pamiętajmy o tym podczas wakacyjnych wojaży, bowiem intencją ustawodawcy nie było ograniczanie swobody rozmów, lecz zapewnienie kierowcy dwóch wolnych rąk do prowadzenia pojazdu.

Zobacz ostatnie wydanie naszego biuletynu.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komórki | Uwaga!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy