Reklama

Śląska komunikacja miejska strajkuje

O godz. 4 rano rozpoczął się strajk ostrzegawczy komunikacji miejskiej na Śląsku. Na trasy nie wyjechał żaden tramwaj. Autobusy nie kursują w Katowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Będzinie. Akcja ma potrwać co najmniej 24 godziny.

W Katowicach, Sosnowcu, czy Dąbrowie Górniczej na przystankach autobusowych i tramwajowych od wczesnego rana zbierały się spore grupy ludzi, którzy chcieli dojechać do pracy. Niestety - jak mówili - nikt nie poinformował ich o strajku. Ci, którzy nie zamówili taksówki, lub nie zmieścili się do busów prywatnych przewoźników, po prostu się spóźnili.

Reklama

Okazuje się jednak, że nie tylko mieszkańcy śląskich miast byli zaskoczeni. Również wielu kierowców i motorniczych nie wiedziało o planach związkowców. Jeszcze wczoraj nic nie wskazywało, że można się spodziewać właśnie takiej akcji. Po południu odbyła się sesja sejmiku samorządowego poświęcona sprawom komunikacji. Kiedy okazała się bezowocna, pracownicy komunikacji miejskiej w województwie śląskim, którzy zostali zaproszeni na obrady, podjęli decyzję o okupacji budynku Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Po kilkudziesięciu minutach decyzję jednak zmienili i zapowiedzieli strajk. Chodzi o to, żeby sejmik wywiązywał się z ustawowych obowiązków dopłaty do komunikacji ponadlokalnej, czyli wojewódzkiej. - A tego sejmik nie czyni. Z 50 kilku milionów złotych cztery lata temu mamy dzisiaj 8 mln zł - mówił Krzysztof Leśniak, jeden z organizatorów protestu.

Według niego efekt jest taki, że ogranicza się kursowanie autobusów, likwidowane są np. linie nocne, a tłok w autobusach - w większości starych i wymagających wymiany - rośnie.

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje