Reklama

Rozwiewamy wątpliwości dotyczące parkowania

Znalezienie w zatłoczonym mieście wolnego miejsca do parkowania wymaga sporo sprytu. Oto dyskusyjne sytuacje dotyczące postoju samochodu.

Straż miejska chętnie poluje na kierowców zostawiających swoje pojazdy w miejscach, gdzie jest to zabronione. Za takie wykroczenie grozi mandat do 500 zł, a czasem także i odholowanie auta.

Warto więc wiedzieć, gdzie można zostawić pojazd, aby uniknąć kary. Generalna zasada mówi, że zatrzymanie i postój samochodu są możliwe tylko w miejscu, w którym nie zagraża to ruchowi lub go nie utrudnia. Dodatkowo, jeśli kierowca zatrzymuje pojazd w pobliżu skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejazdu rowerowego czy kolejowego, musi zachować od nich dystans przynajmniej 10 m. W przypadku wysepki i przystanku jest to aż 15 m.

Reklama

Nie wolno także zapominać o znakach, które zabraniają parkowania. Uwaga! Znaki "zakaz postoju" i "zakaz zatrzymywania się" są odwoływane przez skrzyżowanie. Jednak przecięcie drogi publicznej i wewnętrznej to połączenie dróg i w tym przypadku zakaz będzie dalej obowiązywał, a za pozostawienie auta w tym miejscu grozi mandat.

Przedstawiamy sytuacje, w których kierowcy mają najczęściej wątpliwości związanych z zaparkowaniem swojego samochodu.

Przepisy zabraniają parkowania samochodu w taki sposób

Parkowanie na przystanku. Nie można parkować w odległości 15 m od tablicy - przystanek. Zakaz ten obowiązuje całą dobę, nawet jeśli z przystanku korzystają tylko nocne autobusy.

Parkowanie z dala od krawędzi jezdni. Warunkiem postoju pojazdu poza jezdnią jest umieszczenie go przy krawędzi jezdni. Z tego powodu samochodem nie można wjeżdżać głębiej na chodnik.

Parkowanie przed wysepką. Nie można parkować w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeśli z jej prawej strony jezdnia ma tylko jeden pas.

Postój na jezdni prostopadle do krawężnika. Parkując na jezdni trzeba ustawić pojazd jak najbliżej krawężnika, a co najważniejsze - równolegle do niego. Parkowanie prostopadłe jest zakazane.

Parkowanie na powierzchni wyłączonej z ruchu lub pasie rozdzielającym. Powierzchnia pod wiaduktem często służy za parking. Jednak przepisy zabraniają parkowania na pasie między jezdniami oraz powierzchniach wyłączonych.

Zajmowanie dwóch miejsc. Jeśli na parkingu stanowiska postojowe są wyznaczone (białe linie), trzeba stosować się do wskazań. Zajęcie dwóch miejsc oznacza mandat - 100 zł.

Tak zaparkujesz poprawnie

Parkowanie w strefie zamieszkania tylko na parkingu. W strefie zamieszkania postój jest możliwy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Parkowanie w innym miejscu jest zabronione, nawet jeśli nie łamie się innych zakazów.

Parkowanie na połączeniu dróg. Jeśli droga publiczna krzyżuje się z drogą wewnętrzną czy gruntową, nie jest to skrzyżowanie, a połączenie dróg. W odróżnieniu od skrzyżowania można tam parkować.

Parkowanie tuż za znakiem zakazu na miejscu postojowym. W tym przypadku obowiązuje zakaz parkowania z wyłączeniem miejsc do tego przeznaczonych. Z tego powodu pojazdy pozostawione tuż za znakiem parking, są ustawione poprawnie.

Parkowanie tyłem do budynku. Choć czasem można spotkać tabliczki zakazujące parkowania tyłem, nie ma przepisu, który zabraniałby takiego sposobu postoju. Może być to jednak uciążliwe dla mieszkańców.

Tak zaparkujesz warunkowo

Parkowanie na klepisku. Parkowanie na trawie, jest zabronione. Jednak w miejscach, gdzie zieleń została zniszczona, można zostawić auto.

Zatrzymanie za pasami. Za przejściem dla pieszych nie można parkować. Jednak wyjątkowo jest to dozwolone na drodze jednokierunkowej.

Postój przy linii ciągłej. Parkowanie na jezdni przy linii ciągłej jest możliwe, jeśli nie zmusza się innych do najeżdżania na linię ciągłą.

tygodnik "Motor"
Dowiedz się więcej na temat: parkowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy