Reklama

Przerażające statystyki. Na drogi nie wychodź, bo zginiesz!

Unia Europejska wymaga od Polski obniżenia liczby ofiar wypadków drogowych.

W tym kontekście mówi się o brawurze kierowców, którzy rozwijają nadmierną prędkość, o alkoholu, dziurawych drogach.

Reklama

Jednak jakoś umyka fakt, że na polskich drogach przede wszystkim ginie bardzo dużo pieszych. I choć ogólna liczba wypadków i ofiar w Polsce spada, to w tym zakresie poprawy nie widać.

Wprost przeciwnie - do maja zginęło o połowę więcej pieszych niż w tym samym okresie przed rokiem. W tych statystykach od lat jesteśmy w europejskim ogonie, teraz sytuacja będzie jeszcze gorsza.

Funkcjonariusze drogówki nie mają jednoznacznego wyjaśnienia, dlaczego ten rok jest tak tragiczny. Przyczyn starają się więc upatrywać w warunkach pogodowych.

- W pewnym sensie na statystyki wpłynęła pewnie trochę łagodniejsza zima, jeżeli chodzi o styczeń - luty, wtedy kierowcy jeździli szybciej. To ma bezpośredni wpływ na skutki potrąceń pieszych - podejrzewa Marek Fidos z Komendy Głównej Policji.

Co by jednak nie podejrzewała policja to kluczowy jest stan infrastruktury drogowej. Na większości polskich dróg ruch samochodów i pieszych nie jest rozdzielony.

- Brakuje obwodnic, w wielu miejscach oświetlenia, oznakowanych przejść dla pieszych, tak, aby to bezpieczeństwo pieszych poprawiać - dodaje Fidos.

A poprawa jest konieczna. W Unii Europejskiej co piąty pieszy ginie w wypadku drogowym w Polsce. W statystykach spadliśmy na ostatnie miejsce. Ostatnio wyprzedziła nas... Rumunia.

W całym zeszłym roku w naszym kraju zginęło 1235 pieszych. Od kilku lat policja co roku odnotowuje spadek ogólnej liczny ofiar śmiertelnych wypadków. W zeszłym roku po raz pierwszy ta liczba była mniejsza niż 4 tysiące. To oznacza, że niemal co trzecia ofiara wypadku drogowego wcale nie wsiadała do samochodu!

Ta statystyka najlepiej obrazuje fakt, że budowa autostrad i dróg ekspresowych, na których piesi po prostu nie występują, jest nieodzowna. Każda śmierć to nie tylko tragedia dla rodziny, ale również - choć może to brutalne stwierdzenie - konkretna strata dla produktu krajowego...

INTERIA/RMF

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: ofiara wypadku | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje