Reklama

Przekroczyli prędkość o 100 km/h, wyprzedzali na ciągłej. Dostali... 100 zł mandatu!

Ciepła, niemal wiosenna pogoda sprawia, że na drogach pojawili się już pierwsi motocykliści. I już zaczęli podróżować z prędkościami, przy których hasło "motocykle są wszędzie" nabiera nowego znaczenia.

W minioną niedzielę policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu zarejestrowali za pomocą wideorejestratora umieszczonego w nieoznakowanym radiowozie wyczyny ośmiu jadących razem motocyklistów.

Motocykliści przyciągnęli uwagę funkcjonariuszy ze względu na prędkość jazdy, która znacznie przekraczała dopuszczalną. Jak wykazał pomiar, w miejscu obowiązywania ograniczenia do 60 km/h, piraci jechali ponad 160 km/h. Podczas dalszej jazdy za motocyklistami, kamera zarejestrowała kolejny manewr: motocykliści jeden po drugim wyprzedzali samochód, nie stosując się do obowiązującego zakazu wyprzedzania.

Reklama

Z uwagi na brak możliwości zatrzymania motocyklistów do kontroli drogowej, policjanci w dalszym ciągu kontynuowali jazdę za piratami. Do zatrzymania doszło dopiero gdy motocykliści w Skwierzynie zjechali na teren stacji benzynowej. Tam wszyscy zostali wylegitymowani i ukarani mandatami karnymi w wysokości 100 zł. Nałożono na każdego z nich również po 5 punktów karnych.

Skąd tak niska kara, skoro - wg taryfikatora - za przekroczenie prędkości powyżej 51 km/h należy się mandat w wysokości od 400 do 500 zł? Jak nas poinformowała rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, mł. asp. Justyna Łętowska, gdy w kadrze wideorejestratora znajdowało się kilka motocykli, nie można było nikogo ukarać za przekroczenie prędkości, wobec czego nałożono mandaty karne wyłącznie za przejechanie ciągłej lini! Za co zresztą taryfikator przewiduje 200 zł, bowiem linia była wyraźnie podwójna, a nie pojedyncza...

Nas to tłumaczenie nie przekonuje. Wideorejestrator nie mierzy prędkości nagrywanych pojazdów (wówczas rzeczywiście trudno byłoby przypisać daną prędkość konkretnej maszynie), ale prędkość, z jaką porusza się radiowóz. Jakie więc znaczenie ma, ile motocykli znajduje się w kadrze, jeśli jadą razem z tą samą prędkością?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje