Reklama

Próbujesz zaparkować jak najbliżej wejścia?

Osoby krążące po parkingu w poszukiwaniu miejsca parkingowego blisko wejścia do hipermarketu w rezultacie nie parkują bliżej niż kierowcy zajmujący przypadkową przestrzeń.

Takie zachowanie utrudnia za to ruch na parkingu.

Parkowanie może być dla wielu osób stresujące, może prowokować agresywne zachowanie oraz doprowadzić do stłuczki.

Parkowanie to stres

Jak wynika z badań, parkowanie na zatłoczonym parkingu jest dla wielu kierowców bardzo stresujące - 75% kobiet i 47% mężczyzn uważa, że trudniej wykonywać im ten manewr, kiedy są obserwowani. Dla zmniejszenia stresu warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które ułatwią manewrowanie zarówno nam, jak i innym kierowcom.

Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy nasz samochód zmieści się na wybranym miejscu parkingowym, lepiej zaniechać manewru. Natomiast, aby ułatwić innym zajęcie miejsca parkingowego obok naszego, należy ustawić pojazd jak najbardziej na środku względem zaznaczonych krawędzi bocznych - podpowiada Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Reklama

Próbujesz zaparkować blisko wejścia?

Badania pokazują, że osoby, które jeżdżą po parkingu w poszukiwaniu najlepszego miejsca znajdującego się blisko wejścia spędzają w sumie więcej czasu na dostanie się do sklepu niż ci, którzy parkują na pierwszym wolnym miejscu.

Kilkakrotne przejeżdżanie po terenie parkingu jest uzasadnione, jeśli nie ma na nim wolnych miejsc, i jeśli ma na celu szukanie pustej przestrzeni parkingowej. Natomiast jeśli jeździmy po to, aby znaleźć miejsce najbliżej wejścia do budynku, podczas gdy dalej są wolne miejsca, możemy utrudniać ruch innym pojazdom i tracimy paliwo.

Ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej widoczności. Jadąc po parkingu, należy zwracać uwagę na miejsca, gdzie zaparkowane są duże pojazdy, bowiem za nimi może stać mniejszy samochód, którego kierowca w czasie opuszczania miejsca parkingowego ma ograniczoną widoczność i musi wyjechać zza przeszkody, zwykle nie widząc sytuacji za plecami - podpowiadają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Z tego względu należy także parkować tak, aby auto nie wystawało poza linię innych samochodów i nie blokowało widoczności. Dzięki temu pozostawiamy też miejsce dla innych przejeżdżających pojazdów.

Zasady uprzejmego parkowania:

- Parkuj tak, aby samochód zajmował tylko jedno miejsce i stał na środku względem krawędzi bocznych.

- Zawsze używaj kierunkowskazów.

- Nie zajmuj miejsca dla inwalidów, jeśli ci ono nie przysługuje.

- Ostrożnie otwieraj drzwi.

- Uważaj na przechodniów, w szczególności na dzieci.

- Parkując obok supermarketu nie zastawiaj przejść i dostępu do wózków.

- Jeśli widzisz, że inny kierowca czeka na zajęcie danego miejsca parkingowego, nie próbuj tam wjechać przed nim.

- Zwracaj uwagę na oznaczenia: limity masy i wysokości pojazdu, trasy jednokierunkowe na parkingu, wjazdy i wyjazdy.

Dowiedz się więcej na temat: Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje