Pozornie niewinne zachowania, za które dostaniesz mandat

Zbyt szybka jazda, parkowanie w niedozwolonym miejscu czy skręt na zakazie to tylko niektóre wykroczenia, za które można dostać mandat. W taryfikatorze jest jednak cała masa mniej oczywistych przewinień. Za jakie, pozornie poprawne zachowanie, można dostać mandat?


Prędkość

Jeśli policjant uzna, że jedziemy za wolno, w świetle prawa, może nas ukarać. Zarówno finansowo, jak i punktami karnymi. I na nic tłumaczenie, że się boimy, nie lubimy szybko jeździć albo źle się czujemy. Tempo naszej jazdy nie może utrudniać innym użytkownikom korzystanie z drogi lub powodować niebezpieczeństwa. Tak było np. podczas ostatniego strajku taksówkarzy w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Jechali ok. 10 km/h blokując wszystkie pasy drogi. Efekt kilkanaście mandatów za wolną jazdę i pozwy do sądu za blokowanie drogi.

Reklama

Znacznie łatwiej dostać mandat za wolną jazdę na autostradzie niż w mieście, jednak nawet przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h warto pamiętać, by poruszać się w sposób płynny.

Mandat od 50 do 200 zł, punkty karne - 2.

Zawracanie

Jeżeli nagle przyjdzie ci do głowy zmiana kierunku jazdy i zechcesz zawrócić, uważaj. Nie tylko musisz pilnować, by zawracać w miejscu dozwolonym, czyli tam, gdzie linia jest przerywana. Dodatkowo okoliczności zawracania muszą być sprzyjające.

Zawracanie w warunkach, w których manewr mógłby zagrażać bezpieczeństwu ruchu lub go utrudnić oznacza mandat. Jeśli więc zablokujesz ruch, wymusisz pierwszeństwo lub najedziesz na chodnik, w przypadku spotkania skrupulatnego policjanta spodziewaj się kary.

Mandat od 200 do 400 złotych, punkty karne - 4.

Wyprzedzanie

Oczywiste jest, że wyprzedzanie musi odbywać się w sposób bezpieczny. Trzeba upewnić się, czy nic nie jedzie z naprzeciwka i czy miejsce jest odpowiednie. Ale to nie wszystko. Mandat można dostać także za zbyt bliskie przejechanie od pojazdu wyprzedzającego.

To szczególnie istotne przypadku wyprzedzania roweru. Jeśli nie zachowamy bezpiecznej odległości, minimum 1,5 metra, podmuch wiatru może go np. zmieść z drogi.

Mandat 300 zł, punkty karne - 2.

Nie przyspieszaj

Podczas wyprzedzania, nie tylko samochód wyprzedzający może narazić się na mandat, jeśli wykona manewr bez należytej staranności. Także kierowca auta wyprzedzanego może zostać ukarany. Wystarczy, że podczas wyprzedzania zacznie przyspieszać. I nie ważne, czy odbywa się to na autostradzie i każdy jedzie swoim pasem, czy drodze jednopasmowej. Jeśli już ktoś nas zaczął wyprzedzać, nie możemy utrudniać mu manewru.

Mandat 350 zł, punkty karne - 3.

Wystarczy kierunkowskaz

Jeśli na przystanku stoi autobus i ma włączony kierunkowskaz, lepiej go przepuść. Co prawda nie ma jasno sprecyzowanego pierwszeństwa, jednak twoim obowiązkiem jest umożliwienie mu włączenie się do ruchu.

Mandat 200 zł, punkty karne - 2.

Pijany pasażer

W 2014 roku kierowcy z kat. B dostali prawo jazdy motocyklami do 125 ccm. Pomijając kwestie związane z obsługą motocykla, warto by pamiętali, że "samochodowe" przyzwyczajenia nie obowiązują w przypadku jazdy motocyklem.

Mandat można dostać np. za przewożenie na motocyklu pasażera będącego pod wpływem alkoholu lub środka o podobnym działaniu. W przypadku samochodu nie ma takiego ograniczenia, jednak na jednośladzie może to powodować niebezpieczeństwo.

Mandat 150 zł, punkty karne - 0.

Przy lewej

Kierujący powinien jechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Ten przepis dotyczy zarówno rowerzystów, motocyklistów, jak i kierujących samochodem. Obowiązuje na drodze jedno- jak i wielopasmowej. Jednak jeśli z ulicy jednokierunkowej chcesz skręcić w lewo i staniesz na jej środku lub przy prawej krawędzi, a nie przy lewej, możesz dostać mandat.

Nie dość, że zablokujesz możliwość jazdy wszystkim, którzy chcą skręcić w prawo, to na dodatek ograniczysz swoje pole widzenia.

Mandat 150 zł, punkty karne - 0.

Bezpieczny odstęp

Podczas jazdy musimy utrzymywać bezpieczny odstęp od samochodu poprzedzającego. Niewielu kierowców pamięta, że także podczas zatrzymania się odstęp jest istotny. Szczególnie w tunelu.

Przepis nakazuje zachować od poprzedzającego samochodu odstęp przynajmniej 5 metrów.

Mandat 100 zł, punkty karne - 0.

Parkowanie na ścieżce

Jeśli przyjdzie ci do głowy parkowanie na ścieżce rowerowej, licz się z mandatem. Ścieżka to nie chodnik, dlatego tabliczka "Nie dotyczy chodnika" tutaj nie obowiązuje.

Mandat 100 zł, punkty karne - 0.

Pozostałości po właścicielu

Kupiłeś auto używane z Niemiec i na klapie bagażnika została naklejka "D"? Czym prędzej ją zdejmij. Zgodnie z przepisami pojazd zarejestrowany w Polsce nie może być oznakowany kodem innego państwa. Poza tym nie może oznakowany kodem innym niż widoczny na tablicy rejestracyjnej.

Mandat 100 zł, punkty karne - 0.

Włączony silnik

Latem, gdy upały nam doskwierają, szczególnie chętnie korzystamy klimatyzacji. Także na postoju. Niewiele osób pamięta jednak, że pozostawienie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym grozi mandatem. Formalnie więc, jeśli czekasz na kogoś pod sklepem, wyłącz silnik.

Mandat 100, punkty karne - 0.

Mandat dostaniesz także, jeśli oddalisz się od pojazdu, gdy silnik jest uruchomiony (50 zł).

Inne przypadki

W taryfikatorze można także znaleźć mandaty za inne nieoczywiste wykroczenia. Jakie?

- Wchodzenie na przejście dla pieszych bezpośrednio przed jadący pojazd: 50 zł

- Wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi: 100 zł

- Naruszenie przez pieszego idącego po poboczu lub jezdni obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi: 50 zł

- Naruszenie przez pieszych obowiązku poruszania się po jezdni jeden za drugim: 50 zł

- Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych innym pojazdem niż pojazd silnikowy: 100 zł

- Nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych (miganie światłami): 100 zł

- Używanie sygnałów dźwiękowych na obszarze zabudowanym: 100 zł

- Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza: 100 zł

- Naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu czepiania się pojazdów: 100 zł

Zk

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy