Reklama

Polska w europejskiej sieci autostrad?

W Unii Europejskiej powraca projekt budowy sieci dróg europejskich. Jego zarys przedstawiono dziś w Brukseli, w specjalnym raporcie, sporządzonym przez grupę ekspertów pod patronatem wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, odpowiedzialnej za transport - Loyoli de Palacio.

Raport jest ważny dla Polski, bo wytycza nowe drogi również przez nasz kraj. Oczywiście to na razie tylko propozycje. Eksperci mówią jednak o rozpoczęciu realizacji 18 projektów przed 2010 rokiem. Jest wśród nich m.in. plan wybudowania połączeń północ-południe, przecinających Polskę od Gdańska po Czechy.

Według projektantów ten nowy korytarz dawałby dostęp do portu w Gdańsku i odciążyłby - bardzo przeciążone obecnie - autostrady, wiodące z północy na południe kontynentu. Chodzi konkretnie o linię kolejową, która łączyłaby Gdańsk, Warszawę i Brno oraz autostradę Gdańsk-Katowice-Brno-Wiedeń.

Reklama

Zaskakujące w tym projekcie jest to, że autorzy nic nie wspominają o kierunku wschód-zachód, a więc np. połączeniach Berlin-Warszawa-Moskwa. Podobne propozycje przedstawili niedawno Włosi. Ich interes był jednak jasny. Chodziło o ułatwienie dostępu na rynki Europy wschodniej towarom z ich południowego kraju.

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy