Pieszy ma wiele obowiązków. Warto się do nich stosować
Nie ma ostatnio dnia bez poważnego wypadku z udziałem pieszych. Szybko robi się ciemno, często pada deszcz, co nie pozostaje bez wpływu na taki stan rzeczy.
Dodatkowo medialne dyskusje na temat wprowadzenia pierwszeństwa dla pieszych dopiero stojących na chodnikach sprawiły, że wielu niechronionych uczestników ruchu drogowego pogubiło się już w obowiązujących przepisach i wymaga od kierowców zachowań, które nie są ujęte w ramy prawne.Dlatego warto przypomnieć te obowiązujące przepisy ruchu drogowego, które dotyczą ruchu pieszych.
O ruchu pieszych mówią artykuły 11-14 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.Art. 11.1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.4. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
5. Przepisów ust. 1-4a nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.Art. 12 dotyczy ruchu kolumny pieszych. Jest to przypadek rzadki, dlatego nie ma sensu się nad nim tutaj pochylać. Art. 13.1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.
Art. 14.Zabrania się:wchodzenia na jezdnię:- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,- spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;- przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;- przebiegania przez jezdnię;- chodzenia po torowisku;- wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;- przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.
Podsumowując, obowiązujące w Polsce przepisy traktują pieszego na drodze jako gościa. Pieszemu nie wolno wchodzić wprost pod samochód, również na przejściu dla pieszych, a wolno iść drogą tylko wtedy, gdy nie da się iść poboczem, przy czym wówczas ma ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom. W terenie niezabudowanym konieczne jest używanie odblasków, ale dla własnego bezpieczeństwa warto to robić również w terenie zabudowanym.
I jeszcze jedna ważna sprawa - separator czy wysepka znajdująca się na przejściu, dzieli to przejście na dwa odrębne. A to oznacza, że pieszy na wysepce traci pierwszeństwo, który nabył znajdując się na przejściu!
A na koniec chyba najważniejsze - zawsze trzeba stosować zasadą ograniczonego zaufania. Bo to, że pieszy widzi samochód, nie oznacza że kierowca widzi pieszego!
Mirosław Domagała