Piesi na celowniku policji. Posypią się mandaty?

Od 1 czerwca pieszy nie będzie mógł korzystać z urządzeń elektronicznych w czasie przechodzenia przez przejście dla pieszych. By utrwalić wśród niechronionych uczestników ruchu właściwe nawyki, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, we współpracy z Urzędem Miasta Katowic oraz Miejskim Zarządem Ulic i Mostów w Katowicach, przeprowadzili pierwszą z wielu akcji pod hasłem "Odłóż telefon i żyj!".

Działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych w rejonie przejść dla pieszych. W czwartek - 27 maja -  odbyła się pierwsza z kilku zaplanowanych w najbliższym czasie akcji katowickiej Policji, Urzędu Miasta Katowice oraz Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. Podobnych (zwłaszcza w czwartki, gdy wiele komend realizuje działania w ramach akcji NURD - Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego) można się spodziewać w innych miastach Polski.

Działania odbywają się w rejonie przejść dla pieszych . Termin nie jest przypadkowy, bowiem 1 czerwca zmianie ulegają przepisy  dotyczące ruchu pieszych. W myśl nowych przepisów, "zakazuje się przechodzenia przez jezdnię lub torowisko podczas korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych, które mogą ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni torowisku lub przejściu dla pieszych".

Reklama

Zmiana przepisów ma oczywiście na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. W trakcie trwania akcji, przy najczęściej uczęszczanych przejściach dla pieszych w Katowicach umieszczone zostały napisy "Odłóż telefon i żyj!", promujące dobrą postawę w trakcie przechodzenia przez jezdnię. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Katowicach informowali pieszych o zmianie przepisów i wskazywali prawidłowe, zgodne z nowymi przepisami, zachowania.

Tym razem obyło się bez mandatów - nowe przepisy jeszcze nie obowiązują. Piesi otrzymali ulotki przypominające o najważniejszych zmianach oraz smycze do kluczy z nadrukami nawiązującymi do nowych przepisów.

Poniżej zamieszczamy listę najważniejszych zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowych, które obowiązywać będą od juz 1 czerwca 2021 roku:

- Pieszy "wchodzący na przejście dla pieszych" ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju;

- Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych;

- Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h;

- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszając prędkość, tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującemu się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście;

- Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy