O włos od tragedii na przejściu dla pieszych. Też tak robisz?

Omijanie i wyprzedzanie na przejściu dla pieszych na drogach wielopasmowych należą do najczęściej popełnianych wykroczeń. Co gorsza, wielu kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy z wagi popełnionego wykroczenia twierdząc, że "przecież jechali swoim pasem".

Tymczasem ominięcie samochodu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszego niemal zawsze stanowi zagrożenie śmiertelnym wypadkiem. Do podobnego zdarzenia doszło niedawno w Opolu.

Kilka dni temu na policyjną skrzynkę mailową "Widzisz - Zareaguj" wpłynął film rejestrujący kierowcę volkswagena, który nie udzielił pierwszeństwa osobom znajdującym się na przejściu dla pieszych, stwarzając w ten sposób realne zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Na nagraniu widać, jak kierowca volkswagena omija pojazd, który zatrzymał się przed przejściem, by udzielić pierwszeństwa przechodzącej kobiecie z dzieckiem. Całą sytuację nagrał kierowca przepuszczający pieszych. Gdy mężczyzna zauważył, że kobiecie z dzieckiem grozi niebezpieczeństwo, ostrzegł ich o zagrożeniu sygnałem dźwiękowym.

Policjanci po zapoznaniu się z nagraniem ustalili, że tego dnia volkswagenem poruszała się 44-letnia mieszkanka Kędzierzyna-Koźla. Funkcjonariusze z wojewódzkiego zespołu do zwalczania agresywnych zachowań na drogach zatrzymali kierującej prawo jazdy, które wraz z wnioskiem o ukaranie zostało przesłane do sądu.

Reklama

Ten krótki film, który publikujemy poniżej, w soczewce skupia problemy polskiego ruchu drogowego. W naszym kraju nie ma zwyczaju przepuszczania pieszych, którzy nie weszli na przejście, stąd zachowanie kierowcy z kamerą było mocno nietypowe. Szczególnie, że jechał lewym pasem. W jego efekcie nastąpiła lawina zdarzeń - żółty samochód wyprzedził tuż przed przejściem, kolejne dwa - dokonały manewru omijania, wszystkie to poważne wykroczenia. Do tego doszło zachowanie pieszej, która po przejściu przebiegała, chociaż kodeks drogowy tego zabrania...

Wnioski do zapamiętania? Niezależnie od liczby pasów przejechanie obok stojącego samochodu to OMIJANIE, a manewr ten jest zakazany przed przejściem dla pieszych. Nie wolno również WYPRZEDZAĆ, również niezależnie od liczby pasów. A piesi powinni zapamiętać, że po pasach się chodzi, a nie bieganie i - chociaż mają na przejściu bezwzględne pierwszeństwo, dla własnego bezpieczeństwa powinni się upewnić czy innym pasem nie nadjeżdża kierowca-nieuk.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pirat drogowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy