Nowe dane o kradzieżach aut w Niemczech. Polacy wysoko na liście wstydu

Paweł Rygas

Paweł Rygas

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
169
Udostępnij

Ale wstyd! Tak, w dwóch słowach, określić można najnowszy raport BKA, czyli Niemieckiego Federalnego Urzędu Kryminalnego, dotyczący kradzieży pojazdów. W ostatnim roku liczba kradzieży samochodów w Niemczech wzrosła o ponad 30 proc. Spory udział w przestępczym procederze mają Polacy.

W Niemczech gwałtownie wzrasta liczba kradzieży samochodów. Wiele z nich odnajduje się w Polsce
W Niemczech gwałtownie wzrasta liczba kradzieży samochodów. Wiele z nich odnajduje się w Polsce123RF/PICSEL

Z raportu BKA wynika, że w ubiegłym roku niemieckim służbom zgłoszono aż 40 315 kradzieży pojazdów. Chodzi o wszystkie pojazdy "utracone", czyli takie, które skradzione zostały wprost z posesji lub np. auta, które nie zostały zwrócone wypożyczalniom. W porównaniu rok do roku mówić można o rekordowym - przekraczającym 30 proc. wzroście.

W Niemczech kradną nie tylko osobówki. Uwaga na kampery

Niepokojąco wygląda też statystyka "wykrywalności" kradzieży pojazdów. Mianem "trwale utraconych", czyli takich, których nie udało się odzyskać, określono 14 611 pojazdów. O blisko 20 proc. (19,6 proc.) więcej niż przed rokiem.

Co ciekawe, o dużych wzrostach mówić można nie tylko w przypadku samochodów osobowych. BKA zauważa, że aż o 15,5 proc. - do 680 przypadków - wzrosła liczba kradzionych na terenie Niemiec samochodów ciężarowych. W 2023 roku nastąpił też gigantyczny wzrost zainteresowania przestępców kamperami. W ubiegłym roku skradziono w Niemczech aż 465 samochodów kampingowych, czyli o - uwaga - 148 proc. więcej niż w roku 2021.

Nowe sposoby kradzieży. Słyszałeś o metodzie "homejacking"?

Niemieckiego Federalny Urząd Kryminalny ostrzega o nowych metodach działania.

Liczba zarejestrowanych osób podejrzanych o zjawisko przestępczości samochodowej wzrosła w ubiegłym roku o 8,2 proc. do 17 835 osób. Większość sprawców działa w grupach zorganizowanych - informuje BKA.

Oprócz - doskonale znanej metody "na walizkę" - coraz popularniejszy staje się również tzw. "homejacking". Przestępcy tej samej nocy włamują się do kilku mieszkań przy jednej ulicy, a ich łupem padają niemal wyłącznie - często trzymane przy drzwiach wejściowych w przedpokoju - kluczyki do pojazdów.

Najczęściej kradzione samochody w Niemczech

Aż 45,4 proc. udział w ogóle "trwale utraconych" w ubiegłym roku pojazdów mają samochody niemieckich marek. W rankingach kradzieży "króluje" Volkswagen, przed Audi i Mercedesem.

Piętnastka najczęściej kradzionych w Niemczech marek samochodów osobowych (pojazdy określone jako "trwale utracone") prezentuje się następująco:

  1. Volkswagen - 2155 utraconych,
  2. Audi - 1614 utraconych,
  3. Mercedes - 1598 utraconych,
  4. BMW - 1264 utraconych,
  5. Ford - 826 utraconych,
  6. Renault - 807 utraconych
  7. Toyota - 619 utraconych,
  8. Hyundai - 608 utraconych,
  9. Fiat - 561 utraconych,
  10. Mazda - 550 utraconych,
  11. Opel - 497 utraconych,
  12. Jeep - 309 utraconych,
  13. Mitsubishi - 308 utraconych,
  14. Peugeot - 297 utraconych,
  15. Kia 276 - utraconych.

Nie oznacza to jednak, że właściciele takich samochodów są dziś najbardziej narażeni na kradzież.

W tym miejscu z pomocą przychodzi opracowana przez BKA statystyka dotycząca liczby "trwale utraconych" pojazdów w odniesieniu do 100 tys. rejestracji danej marki. W takim zestawieniu w 2022 roku królowały - uwaga - marki amerykańskie i brytyjskie. Największe ryzyko kradzieży dotyczyło Jeepa, Land Rovera i Porsche.

Piętnastka marek z największym ryzykiem kradzieży prezentuje się następująco:

  1. Jeep - 199 utraconych,
  2. Land-Rover - 167 utraconych,
  3. Porsche - 71 utraconych,
  4. Mazda - 66 utraconych,
  5. Mitsubishi - 58 utraconych,
  6. Audi 49 - utraconych,
  7. Toyota 48 - utraconych,
  8. Renault 47 - utraconych,
  9. Fiat 43 - utraconych,
  10. Hyundai 42 - utraconych,
  11. BMW 37 - utraconych,
  12. Citroen 35 - utraconych,
  13. Mercedes 34 - utraconych,
  14. Nissan 34 - utraconych,
  15. Kia 34 - utraconych.

Berlin złodziejską stolicą Niemiec. Dwie godziny i jesteś w Polsce...

Podobnie jak w Polsce ma to miejsce z Warszawą, z terenu której ginie nawet połowa kradzionych w całym kraju aut, mianem "złodziejskiej stolicy Niemiec" określić można Berlin. W ubiegłym roku w Berlinie skradzione zostały aż 3 833 samochody. Dla porównania, jeszcze w roku 2021 było to 2965 pojazdów, w skali rok do roku wzrost wyniósł więc aż 29,3 proc.

Z raportu wynika, że na "popularność" Berlina wpływać może m.in. niewielka odległość od polskiej granicy. Dwie godziny autostradą wystarczą, by skradziony z ulic stolicy Niemiec samochód "rozpłynął się" w Polsce. BKA zwraca też uwagę, na rosnącą liczbę "wyłudzeń" pojazdów (z wypożyczalni) na terenie landów graniczących m.in. z Francją czy Holandią. W tych przypadkach auta najczęściej trafiają do portowych kontenerów i - statkami - wysyłane są do Afryki. Próby odnalezienia pojazdu w Europie są bezskuteczne, bo w momencie zgłoszenia kradzieży samochód najpewniej znajduje się już w drodze np. do Maroka.

Niemieckie auta rozbierane na części w Polsce

Autorzy raportu nie mają wątpliwości, że większość samochodów kradzionych na terenie Niemiec - podobnie jak w Polsce - rozbierana jest "na części w wyspecjalizowanych, przygranicznych warsztatach" na terenie Holandii i Polski. Największymi rynkami zbytu dla pochodzących z kradzieży w Niemczech części są "kraje Europy wschodniej", jak:

  • Polska,
  • Litwa,
  • Gruzja.

Autorzy zestawienia zwracają też uwagę na kradzieże w Niemczech "pojazdów o dużej mocy", które następnie sprzedawane są na części w - stanowiących duży rynek zbytu - Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Kto kradnie samochody w Niemczech? Polacy wysoko na niechlubnej liście

10 032 podejrzanych o kradzieże samochodów na terenie Niemiec, co odpowiada 56,2 proc. ogółu (zatrzymano 17 835 podejrzanych) legitymowało się niemieckim obywatelstwem. Niestety, drugie miejsce na liście podejrzanych (i pierwsze wśród obcokrajowców) zajmują Polacy. W ubiegłym roku o kradzież samochodu w Niemczech oskarżono aż 1446 naszych rodaków. To ponad 8 proc. wszystkich podejrzanych o takie przestępstwo w Niemczech. Dla porównania, w niechlubnej statystyce wyprzedzamy:

  • Rumunów (946 podejrzanych),
  • Turków (755 podejrzanych),
  • Bułgarów (404 podejrzanych),
  • Syryjczyków (357 podejrzanych),
  • Serbów (274 podejrzanych). 

Gdzie trafiają skradzione w Niemczech samochody?

W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę i zamknięcia przejść granicznych z Białorusią i Rosją, kraje bałtyckie, niegdyś ważne regiony handlu i tranzytu używanych samochodów (i pojazdów skradzionych w UE) w kierunku Rosji i Azji Środkowej - straciły na znaczeniu - zauważa BKA.

Samochody skradzione (w tym niezwrócone wypożyczalniom) na terenie Niemiec często transportowane są - głównie drogą morską - Bliski i Środkowy Wschód, w szczególności do Libanu, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Głównym krajem tranzytowym w przestępczym procederze jest obecnie Turcja, przez którą skradzione w Unii Europejskiej auta trafiają m.in. do Syrii i Libanu. W drodze do Algierii, Maroko i Tunezji ważną rolę odgrywają też porty w porty w Algeciras (Hiszpania) i Marsylii (Francja).

Polska ważnym krajem na przestępczej mapie Europy

Aż 2565 samochodów skradzionych w 2022 roku w Niemczech odnalezionych zostało przez policję poza granicami kraju. Blisko połowa z nich, bo aż 1180 pojazdów, "znalazło się" w Polsce.

Potwierdza to ogromne znaczenie tego kraju jako ważnego kraju sprzedaży i tranzytu pojazdów i części samochodowych skradzionych w Niemczech - pisze w swoim raporcie BKA.

Oznacza to - niestety - że popularne w latach dziewięćdziesiątych niemieckie powiedzenie "Jedź do Polski, twoje auto już tam jest" - na powrót zyskuje na aktualności.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Niebezpieczne zdarzenie na przejeździe
      Niebezpieczne zdarzenie na przejeździePolicja
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      77
      Super
      relevant
      22
      Hahaha
      haha
      32
      Szok
      shock
      15
      Smutny
      sad
      7
      Zły
      angry
      16
      Lubię to
      like
      Hahaha
      haha
      169
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na