Reklama

Nie rób z siebie ciemniaka!

Wbrew pozorom alkohol i nadmierna prędkość nie są wcale głównymi przyczynami wypadków w Polsce.

W 2008 roku w wypadkach spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców zginęło 427 osób. W tym samym czasie aż 1852 osoby poniosły śmierć w wyniku najechania na pieszego. Co ciekawe "jedynie" 151 pieszych zginęło pod kołami samochodów będąc w stanie nietrzeźwym. Statystyki pokazują więc, że na tle nierozważnych pieszych, którzy często bez zastanowienia potrafią wtargnąć na jezdnię, pijani kierowcy powodują stosunkowo niewiele ofiar.

Reklama

Warto dodać, że za wypadki z udziałem pieszych najczęściej odpowiadają ci pierwsi. Wiele z tych zdarzeń ma miejsce po zmroku, często na rzadko uczęszczanych drogach łączących ze sobą małe miejscowości. Piesi pozbawieni jakichkolwiek elementów odbijających światło nie są widoczni dla kierowców. Kierujący, który zobaczy ludzką sylwetkę tuż przed maską własnego samochodu często nie ma najmniejszych szans na reakcję.

Dlatego właśnie policjanci w całym kraju apelują do pieszych o noszenie ze sobą kamizelek odblaskowych. Kosztujący kilka złotych skrawek materiału naprawdę potrafi uratować życie!

Zobacz na filmie co dają kamizelki odblaskowe:

INTERIA.PL/Policja.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: nadmierna prędkość | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama