Na hulajnodze też można doprowadzić do śmiertelnego wypadku. Mamy dane

Michał Domański

Oprac.: Michał Domański

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych uczestniczyli od początku roku w 72 wypadkach drogowych, w których zdarzyła się nawet ofiara śmiertelna. Dane dotyczące zdarzeń z tymi uczestnikami ruchu, podał ostatnio Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Elektryczna hulajnoga to wbrew pozorom niebezpieczny środek transportu
Elektryczna hulajnoga to wbrew pozorom niebezpieczny środek transportuJAROSLAW JAKUBCZAK/ POLSKA PRESSEast News

Wypadki z udziałem elektrycznych hulajnóg w 2022 roku

"Kierujący e-hulajnogami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Ich zachowanie na drodze ma też znaczący wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych, dla których potrącenie przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się dotkliwymi obrażeniami" - powiedział Robert Opas.

Komisarz podał też statystyki dotyczące zdarzeń z udziałem kierujących hulajnogami elektrycznymi. "W bieżącym roku uczestniczyli w 72 wypadkach drogowych, w których jedna osoba zginęła oraz 74 osoby ranne. Brali udział również w 166 kolizjach" - poinformował.

"Średnio co w trzecim zdarzeniu kierujący hulajnogami elektrycznymi byli jego sprawcą (26 wypadków i 73 kolizje)" - dodał.

Przepisy dotyczące elektrycznych hulajnóg

Robert Opas przypomina przy okazji, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Jak wskazał, wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki. "Bardzo ważne jest, aby osoby poruszające się na e-hulajnogach korzystały z właściwych części drogi" - podkreślił.

"Kierujący tym pojazdem jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h" - tłumaczył.

Wskazał, że korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. "Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu" - mówił.

Akcja edukacyjna dla użytkowników hulajnóg i nie tylko

Komisarz w rozmowie z PAP, że policjanci prowadzą ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą "Jednośladem bezpiecznie do celu". "Jest skierowana do użytkowników jednośladów, ale dotyczy także hulajnóg elektrycznych" - zaznaczył policjant.

"W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne stały się bardzo popularne, zwłaszcza w miastach. Zyskały nawet skróconą nazwę - +e-hulajnogi+" - zauważył.

***

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Czy wiedziałeś, że ubezpieczalnie oferują takie usługi?
      Czy wiedziałeś, że ubezpieczalnie oferują takie usługi?Interia.tv
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na