Reklama

Młody kierowco. Będziesz jeździł z zielonym listkiem! Fajnie?

Symbole zielonego listka klonu pojawią się na początku roku na przednich i tylnych szybach samochodów prowadzonych przez "zielonych" kierowców - informuje "Dziennik Polski".

13 stycznia 2013 r. wejdą bowiem w życie przepisy ustawy o kierujących pojazdami, które mają wprowadzić większy nadzór nad początkującymi kierowcami.

Zostanie wprowadzony 2-letni okres próbny dla osób, które po raz pierwszy otrzymały prawo jazdy kat. B. I jednym z wymogów będzie oznakowanie auta zielonym listkiem klonu przez pierwsze 8 miesięcy od wydania dokumentu.

Według przygotowanego przez resort transportu projektu rozporządzenia, nalepka musi być okrągła, mieć średnicę 11 cm, a sam listek klonu ma być zielony na białym tle oraz mieć 10 cm wysokości i szerokości.

Nie określono konkretnych kar za brak listka na aucie. Ale choć nie ma ich w taryfikatorze punktowym, to mandat za brak tego oznakowania można będzie dostać tak jak za inne wykroczenia.

Symbol zielonego listka dla niedoświadczonych kierowców - wprowadzony przez międzynarodową Organizację Prewencji Drogowej - był używany w Polsce od lat 70. ub. wieku. Zniknął z naszych przepisów w latach 90.

Reklama

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy