Reklama

Masz sprawne oświetlenie w aucie? Rusza specjalna akcja

Instytut Transportu Samochodowego ogłosił rozpoczęcie akcji "Twoje światła - nasze bezpieczeństwo", mającej zwrócić uwagę kierujących na to, jak ważne jest sprawne oświetlenie w samochodzie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Problemy z prawidłowym działaniem świateł wynikają zwykle z ich niewłaściwego ustawienia, co wpływa na rozkład światła oraz oślepianie innych kierujących. W starych samochodach dochodzi także kwestia matowienia kloszy, które nie tylko wyglądają wtedy gorzej, ale przede wszystkim mają gorszą przepuszczalność światła. Nie można oczywiście także wykluczyć po prostu usterki, która wpływa na prawidłowe działanie reflektorów w naszym aucie.

Ponieważ w okresie jesienno-zimowym, dobrze działające światła mają szczególnie duży wpływ na bezpieczeństwo, zorganizowane zostały ogólnopolskie "dni otwarte", w ramach których sprawdzane będzie właśnie oświetlenie. Będzie to można zrobić w Stacjach Kontroli Pojazdów funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należących do Polskiego Związku Motorowego, działających w sieci DEKRA, jak też na innych stacjach, które zgłosiły chęć uczestnictwa w kampanii. Dni otwarte wyznaczono na 23.10, 6.11, 20.11. oraz 4.12.2021.

Reklama

Ponadto w wybranych (jeszcze nieokreślonych) terminach, policjanci z drogówki będą prowadzić działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdów.

Warto przy okazji dodać, że częstym problemem spotykanym na polskich drogach, nie jest niesprawne oświetlenie, lecz niewłaściwe z niego korzystanie. Jedni kierowcy zapominają, że ze świateł do jazdy dziennej można korzystać tylko w warunkach dobrej przejrzystości powietrza. Wiele samochodów nie włączy świateł mijania w reakcji na deszcz, a żaden nie wykryje mgły. Wielu kierowców o tym nie wie, lub w ogólnie nie zwraca uwagi na światła w aucie. Z drugiej strony są osoby, które na widok jakichkolwiek oznak mgły, włączają światła przeciwmgłowe, oślepiają i irytując innych kierujących.

***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje