Kto będzie budował autostrady?

Czy autostrady w Polsce zbuduje nowy włosko-hiszpański koncern - największy na świecie operator autostrad?

"Nasz Dziennik" pisze, że trwają przygotowania do przejęcia Stalexportu SA - koncesjonariusza autostrady A4, przez włoski koncern Autostrade S.p.A. Do fuzji z Autostrade szykuje się z kolei hiszpański Albertis. Tuż przed świętami akcjonariusze Stalexportu zdecydują, czy wpuścić Włochów do Polski.

Po trwających od wiosny przymiarkach włoska spółka Autostrade S.p.A. zamierza ostatecznie przejąć Stalexport SA. Decyzję podejmie nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Stalexportu zwołane na 4 dni przed świętami. Jeśli akcjonariusze zgodzą się na podniesienie kapitału spółki i objęcie dodatkowej emisji akcji przez Autostrade S.p.A. - umowa z Włochami podpisana zostanie najdalej w ciągu pół roku.

Reklama

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził już zgodę na koncentrację. Transakcja będzie dla włoskiego inwestora pięknym prezentem na gwiazdkę: wraz z zadłużoną polską firmą Włosi przejmą koncesję na eksploatację autostrady A4 na odcinku Kraków - Katowice, a prawdopodobnie także na budowę dalszych odcinków trasy aż do granicy z Niemcami. Krótko mówiąc, postawią stopę w Europie Środkowowschodniej.

Autostrade S.p.A - największy na świecie operator autostrad - zapowiada ekspansję nie tylko w Polsce, ale też w całym regionie. Latem jej przedstawiciel poinformował o rozmowach z należącą do Jana Kulczyka spółką Autostrady Wielkopolskie SA - koncesjonariuszem autostrady A2, co wywołało spekulacje, że myśli o wejściu do interesu.

Według informacji "ND", pertraktacje są kontynuowane. Szef koncernu Giovanni Castelucci odbył też spotkanie z ministrem transportu Jerzym Polaczkiem, po którym ten powiedział kilka ciepłych słów na temat przyszłego korzystnego partnerstwa publiczno-prywatnego przy budowie autostrad. Stalexport w konsorcjum z Autostrade S.p.A. stara się także o koncesję na budowę i eksploatację A2 na odcinku od Łodzi do Konotopy oraz A1 - z Łodzi do Katowic.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: operator | Hiszpania | koncern | autostrady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy