Fotoradary robią zdjęcia nielegalnie? Brak przepisów!

Minister transportu od 15 miesięcy nie wydał rozporządzenia ws. zasad przechowywania przez inspekcję transportu drogowego danych z fotoradarów - pisze RPO.

Fotoradary robią zdjęcia nielegalnie? / Fot: Wojciech Stróżyk
Fotoradary robią zdjęcia nielegalnie? / Fot: Wojciech StróżykReporter

Według Rzecznika są konstytucyjne wątpliwości, czy te kwestie mogą znajdować się w rozporządzeniu.

PAP otrzymała w poniedziałek wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz do ministra transportu Sławomira Nowaka.

RPO przypomina w nim, że w lipcu zeszłego roku weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, dotycząca m.in. fotoradarów, mających za zadanie rejestrowanie wykroczeń drogowych przez kierowców samochodów osobowych i ciężarowych. Wobec kierowców aut ciężarowych kompetencje kontrolne ma także Inspekcja Transportu Drogowego i dlatego Lipowicz zwraca się do Nowaka.

Chodzi o to, że od 1 lipca zeszłego roku, gdy nowelizacja weszła w życie, minister transportu powinien wydać rozporządzenie określające sposób, tryb oraz warunki techniczne gromadzenia, przetwarzania, udostępniania i usuwania przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego utrwalonych przez fotoradary obrazów i danych. Wskazano, że czynności te mają uwzględniać możliwości i zakres postępowania w sprawach o wykroczenia (dwuletni okres przedawnienia).

"Dotychczas nie zostało wykonane upoważnienie ustawowe" - podkreśla RPO. "W związku z tym zaniechaniem legislacyjnym pojawia się istotny z punktu widzenia ochrony praw jednostki problem, na jakiej normatywnej podstawie są gromadzone, przetwarzane, udostępniane i usuwane dane i obrazy" - napisała Lipowicz. Zauważa jednocześnie, że problem dotyczy też tego, na jakiej podstawie ITD odmawia udostępnienia utrwalonych obrazów, skoro nie ma właściwych przepisów.

Zarazem, uważa RPO, są konstytucyjne wątpliwości, czy tak istotne kwestie jak uregulowanie materii gromadzenia przez ITD, przetwarzania, udostępniania i usuwania danych oraz obrazów dotyczących obywateli zaledwie w rozporządzeniu, jest zgodne z art. 51. konstytucji. Stanowi ona - przypomina Rzecznik - że zasady i tryb gromadzenia oraz udostępniania informacji o jednostce określa ustawa, z czego wynika, że nie można czynić tego w ministerialnym rozporządzeniu.

Lipowicz zwróciła się do Nowaka o przeanalizowanie tych kwestii i "podjęcie czynności w celu dostosowania obowiązujących przepisów do porządku konstytucyjnego".

Rzecznik ministerstwa transportu Mikołaj Karpiński potwierdził w rozmowie z PAP, że resort otrzymał pismo od Rzecznika Praw Obywatelskich. "Pismo jest obecnie analizowane" - poinformował Karpiński. Dodał, że dlatego na razie nie udzieli szerszego komentarza w tej sprawie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas