Dzieci ze Zduńskiej Woli w Disneylandzie
Zwycięzcą IV edycji konkursu Renault - "Bezpieczeństwo dla wszystkich", została klasa 4 C ze Szkoły Podstawowej nr 11 ze Zduńskiej Woli. Laureaci tegorocznej edycji będą reprezentować Polskę na Finale Międzynarodowym w Paryżu. Trzydniowa impreza finałowa, ku wielkiej radości dzieci, odbędzie się w Disneylandzie.
5 finalistów jury wyłoniło spośród 1778 prac nadesłanych do konkursu. Prace dzieci promują bezpieczeństwo poprzez podkreślanie znaczenia myślenia, odpowiedzialności i możliwości wyboru. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem "Bezpieczeństwo pieszych to również nasza sprawa!".
Jury miało trudne zadanie przy wyborze laureatów. Prace dzieci były bardzo ciekawe. Najciekawsze z nich posłużą do przygotowania plakatów promujących bezpieczeństwo na drogach i zostaną wydrukowane w nakładzie 50 egzemplarzy każda. Renault zachęca także szkoły, aby z przygotowanych prac zorganizowały w szkole i okolicy akcję plakatową. Dzięki temu przesłania wymyślone przez najmłodszych będą mogły dotrzeć do jak największej liczby odbiorców programu - czyli dzieci, a także do ich rodziców.
Laureaci konkursu
Zwycięzcy:
Klasa 4 C - Szkoła Podstawowa nr 11; ul. Żeromskiego 2/4, Zduńska Wola
5 finalistów:
1.Klasa 6 A - Szkoła Podstawowa nr 11; ul. Moniuszki 9, Jelenia Góra
2.Klasa 4 C - Szkoła Podstawowa nr 11; ul. Żeromskiego 2/4, Zduńska Wola
3.Klasa 6 - Szkoła Podstawowa nr 4; ul. Sienkiewicza 10; Gryfice
4.Klasa 3 - Publiczna Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Samorządowych w Załęczu Wielkim, Pątnów - woj. łódzkie
5.Klasa 6 B - Szkoła Podstawowa nr 3 im. 25 Kaliskiej Dywizji Piechoty; Łęczyca
Wyróżnienia
Jury dodatkowo wyróżniło trzy klasy:
1.Klasa 5 B - Szkoła Podstawowa 7; ul. Tuwima 2, 89-600 Chojnice - wyróżnienie za oryginalny przekaz i dojrzałość w przedstawieniu problematyki
2.Klasa 5 B - Szkoła Podstawowa nr 23; ul. Przystankowa 32; 52-235 Wrocław - wyróżnienie za dodatkowe wartości artystyczne
3.Klasa 6B - Szkoła Podstawowa w Żarnowie; ul. Przedborska 10; 26-330 Żarnów - wyróżnienie za pomysłowość
Jury konkursu
Laureaci konkursu zostali wybrani przez jury, w którego skład weszli:
1.Ida Leśnikowska-Matusiak - Instytut Transportu Samochodowego - przewodnicząca jury
2.Marek Konkolewski - Komenda Główna Policji - Zarząd Ruchu Drogowego Biura Służby Prewencyjnej
3.Danuta Dzido - Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu
4.Andrzej Grzegorczyk - Ministerstwo Infrastruktury - Krajowa Rada BRD
5.Krzysztof Jamrozik - Global Road Safety Partnership (przy Krajowej Radzie BRD)
6.Ewa Królicka - doradca metodyczny
7.Krzysztof Lindner - Minimax
8.Stanisław Sewastianowicz - Auto Świat
9.Zofia Chomicz - Radio Kierowców
10.Marcin Malinowski - Gazeta Prawna
11.Arek Gębicz - Teleprogram
12.Justyna Wiśniowska - AXA Assistance
13.Dorota Stalińska - aktorka
14.Agata Szczech - Renault
15.Paweł Kowalski - Renault
Zdaniem jurorów
Wybór najciekawszych prac był dla jury bardzo trudnym zadaniem. Dzieci włożyły dużo serca i wysiłku w przygotowanie wszystkich prac. Prace były bardzo różnorodne, niektóre katastroficzne, inne znów humorystyczne. Cechowały się dużym zróżnicowaniem pod względem zastosowanych technik artystycznych a także pod kątem poruszanej problematyki.
- W każdej kolejnej edycji zauważamy większą świadomość dzieci na temat bezpieczeństwa na drogach, wyrażaną w nadesłanych pracach. Mam nadzieję, że dzięki tej wiedzy dzieci będą bezpieczniejsze - powiedziała Ida Leśnikowska-Matusiak z Instytutu Transportu Samochodowego, przewodnicząca jury. - Jest to ogromna zasługa rodziców, szkoły a także organizatora konkursu - firmy Renault, która konsekwentnie i długofalowo realizuje program dotyczący bezpieczeństwa na drogach już czwarty rok z rzędu - dodała Ida Leśnikowska-Matusiak.
Warto zaznaczyć, że konkurs jest częścią kompleksowego, międzynarodowego programu edukacyjnego "Bezpieczeństwo dla wszystkich". Program ten, organizowany i finansowany przez Renault, zyskał aprobatę Ministra Edukacji i wielu autorytetów w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Członkowie jury bardzo zaangażowali się w konkurs i prawie wszyscy biorą w nim udział od pierwszej edycji.
- Konkurs Renault cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy ogromna liczba nadesłanych prac - powiedział Marek Konkolewski z Zarządu Ruchu Drogowego Biura Służby Prewencyjnej Komendy Głównej Policji. - Udział w jury to dla mnie ważne doświadczenie. Dzieci w swych pracach szczerze mówią o tym, co w ruchu drogowym im przeszkadza i nakazują nam dorosłym poprawę tego stanu. Pokazują problem pijanych kierowców, źle oznakowanych, nieoświetlonych ulic, brawurę i lekkomyślność dorosłych. Przedstawiają nam swój idealny świat, gdzie dziecko na drodze jest bezpieczne. Najważniejsze jest to, że wyrażane przez dzieci opinie i myśli są autentyczne. Mam nadzieję, że część z tych prac będzie wykorzystana przez Policję Drogową w prowadzonych przez nią kampaniach edukacyjnych. Hasła wymyślone przez dzieci są tak nośne, że żal byłoby ich nie wykorzystać. Oczywiście za zgodą autorów oraz pomysłodawcy, organizatora i sponsora konkursu - firmy Renault.
Wiele nadesłanych przez dzieci prac podkreślało potrzebę noszenia przez pieszych odblasków. - Jestem bardzo szczęśliwa, że tak dużo prac dotyczy odblasków - powiedziała Dorota Stalińska, aktorka. - Cieszę się, że udało nam się dotrzeć do świadomości dzieci i że najmłodsi już wiedzą, jak wiele w kwestii bezpieczeństwa zależy od nich samych. Ogromne zaangażowanie Renault w międzynarodowy program "Bezpieczeństwo dla wszystkich" oraz praca mojej Fundacji nie poszły na marne. To wielka satysfakcja i motywacja do dalszych działań - dodała Dorota Stalińska.
Konkurs częścią programu
W obecnym, czwartym już wydaniu programu "Bezpieczeństwo dla wszystkich", bierze udział ponad 72 000 polskich dzieci z ok. 3000 szkół. W sumie akcja objęła już 320 tys. polskich dzieci. - Nasz konkurs i program cieszy się dużym zainteresowaniem. To dla mnie wielka satysfakcja - powiedziała Agata Szczech z Renault Polska. W nadesłanych przez dzieci pracach widać, że najmłodsi sami starają się dopomóc bezpieczeństwu wykorzystując wiedzę zdobytą na lekcjach wychowania komunikacyjnego. - Jestem pod wrażeniem ich pomysłowości i umiejętności obserwacji. Wybór najciekawszych prac to jedno z najtrudniejszych i najprzyjemniejszych zadań, z którymi w ostatnim czasie przyszło mi się zmierzyć - dodała Agata Szczech.