Czujne oko drona wypatrzy twojego smartfona. Policja sprawdza kierowców

Nowy taryfikator punktów karnych jest pełen absurdów. Jeden z nich to przyznawanie 12 punktów za używanie telefonu, podczas gdy za spowodowanie kolizji tych punktów jest... 8.

Tymczasem używanie telefonu trzymanego w ręce to jedno z najczęściej popełnianych przez polskich kierowców wykroczeń. 

Kierowcy w oku policyjnego drona

Specjalną akcję wymierzoną w kierowców z telefonami zorganizowała policja z Piaseczna. Policjanci przeprowadzili działania, wykorzystując... drona. Wyposażone w obiektyw z zoomem urządzenie z powietrza monitorowało ruch drogowy i wychwytywały przypadki łamania przepisów dotyczących korzystania z telefonu w czasie prowadzenia pojazdu. 

Jak się okazało, szczególnie często kierowcy korzystają z telefonów, kiedy stoją w korku. Oczywiście nie stanowi to wówczas większego zagrożenia niż obsługiwanie dotykowego ekranu pokładowego systemu infotainment, ale przepis jest przepis... Tylko tego jednego dnia policjanci wystawili 13 mandatów karnych.

Reklama

Telefon w ręce to 500 zł i 12 punktów karnych

Korzystanie z telefonu w czasie jazdy taryfikator wycenia na 500 złotych mandatu oraz 12 punktów karnych, które skasują się dopiero po dwóch latach od opłacenia mandatu. Warto przy tym pamiętać, przepisy nie rozróżniają, czy kierowca korzysta z telefonu w czasie jazdy, czy gdy auto stoi na czerwonym świetle lub w korku. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: policja | drony | telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy