Reklama

100 tysięcy do wymiany

Warszawie do wymiany zostało około 100 tys. praw jazdy. Na nowy dokument trzeba czekać dwa do trzech tygodni - poinformowali przedstawiciele władz miasta w środę na konferencji prasowej.

Najwięcej wniosków napłynęło w ostatnich dniach przed ostatecznym terminem wymiany - np. 30 czerwca było ich ponad 1300, a 19 czerwca około 1600.

Osoby, których stare prawa jazdy były wydane w Warszawie, będą musiały czekać około dwa tygodnie, a do trzech tygodni osoby spoza stolicy.

Według szacunków władz miasta, nie wszystkie prawa jazdy, które kwalifikują się do wymiany, zostaną faktycznie wymienione, ponieważ np. część z nich należy do osób starszych, które nie mają już zamiaru jeździć.

Warszawscy urzędnicy wykryli kilkanaście prób wymiany sfałszowanego dokumentu.

Od soboty, 1 lipca, ważne są tylko nowe, plastikowe prawa jazdy. Piątek 30 czerwca był ostatnim dniem, w którym kierowcy legitymujący się prawami jazdy na papierowych blankietach, mogli na ich podstawie prowadzić samochody.

Reklama

Do 30 czerwca 2006 roku trzeba było wymienić prawa jazdy wydane od 1 maja 1993 r. do 30 czerwca 1999 r. oraz wydane po 1 lipca 1999 r. na blankietach papierowych.

Żadne zaświadczenie o złożeniu wniosku o nowe prawo jazdy, ani potwierdzenie zgłoszenia utraty prawa jazdy, nie zastąpi tego dokumentu, nie będzie honorowane przez policję.

W Komendzie Głównej Policji poinformowano, że w zasadzie tylko ważne prawo jazdy jest właściwym dokumentem poświadczającym uprawnienia do prowadzenia samochodu. W przypadku zatrzymania prawa jazdy, policja może wydać zaświadczenie, ale jest ono ważne tylko 7 dni.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | Warszawa | 100

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy