Reklama

10 tys. zł za świadectwo

Kierowcy autobusów, którzy do 10 września nie zdążą zrobić prawa jazdy kat. D, będą musieli zdobyć nowy dokument - świadectwo kwalifikacji zawodowej.

Może to kosztować nawet 10 tys. zł.

Świeżo upieczonym kierowcom autobusów (czyli tym, którzy zdadzą egzamin na kategorię D po 10 września) nie wystarczy już kurs doszkalający. Przed podpisaniem umowy będą musieli przedstawiać świadectwo kwalifikacji zawodowej. Potwierdza ono, że zainteresowany przeszedł pozytywnie kwalifikację wstępną. Będzie je wydawał wojewoda lub osoba przez niego upoważniona.

Jak uzyskać świadectwo kwalifikacji? Są dwie drogi. Pierwsza to odbycie kursu kwalifikacyjnego w ośrodku szkolenia, a następnie zdanie egzaminu kwalifikacyjnego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Druga to uczęszczanie na zajęcia w szkole, gdzie w programie nauczania jest uzyskanie kwalifikacji zawodowego kierowcy.

Reklama

Ponadto kierowcy trudniący się transportem będą musieli przechodzić szkolenia okresowe. Szkolenia ma się odbywać w formie kursu okresowego raz na pięć lat. Po jego ukończeniu ośrodek wystawi świadectwo kwalifikacji zawodowej. Na podstawie świadectwa będzie dokonywany wpis do prawa jazdy.

Podobne zmiany dotkną również kierowców samochodów ciężarowych. Wejdą one w życie rok później.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama