Skoda Superb iV Sportline – zaskakująco uniwersalna

Oszczędny napęd hybrydowy oraz nawiązania do sportowych modeli to nie jest najbardziej oczywiste połączenie, na jakie możemy się zdecydować, konfigurując samochód. Mimo to Superb iV Sportline okazuje się zaskakująco ciekawą propozycją.

Skoda Superb iV Sportline
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL

Oznaczenia Sportline w modelach Skody oznaczają wersje wyróżniające się głównie sportowymi akcentami stylistycznymi. W przypadku Superba są one nad wyraz oszczędne, ponieważ składają się na nie lakierowane na czarno: lusterka, grill wraz z obramowaniem, listwa w dolnej części zderzaka, listwy okienne, listwy na progach, listwa łącząca tylne światła oraz dyfuzor i symboliczny spojler. Oprócz tego otrzymujemy wybór jednego z trzech dedykowanych wzorów felg, ozdobne atrapy wydechów oraz znaczek "Sportline" na przednich błotnikach.

Przyznacie, że zakres zmian sugeruje raczej coś, co niektórzy producenci nazywają "pakietem czerń", a nie wizualnie usportowioną wersję. Mimo tego testowany egzemplarz prezentował się całkiem korzystnie, w czym bez wątpienia pomagał biały lakier, który podkreślał obecność czarnych elementów. Czarne są nawet oznaczenia na tylnej klapie. Ciekawie z tą kolorystyką korespondowały też 19-calowe alufelgi, które choć są lakierowane na czarno, to mają srebrne ranty. Do kompletu brakowało nam jedynie czarnego dachu (Skoda nie przewiduje jednak takiego dodatku, za to warto dokupić szklany dach - w naszym egzemplarzu niestety nieobecny).

Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL

Znacznie więcej zmian znajdziemy we wnętrzu Superba Sportline. Na wstępie w oczy rzucają się fotele ze zintegrowanymi zagłówkami. Nie mają one jednak nic wspólnego z kubełkami - wyróżniają się co prawda wydłużanymi siedziskami i dość wysokimi boczkami, ale są przede wszystkim obszerne i bardzo wygodne. Pochwalić należy też sportową kierownicę, która jest świetnie wyprofilowana, podcięta u dołu, częściowo pokryta perforowaną skórą, a do tego ogrzewana. Ciekawostka - Skoda po cichu wymienia kierownice we wszystkich swoich modelach na takie, jakie pojawiły się w nowej Octavii. Wyróżniają się one przede wszystkim dużymi, metalizowanymi pokrętłami i występują w odmianie dwuramiennej (większość wersji wyposażenia) oraz trójramiennej (w wariancie sportowym).

Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL

Superb Sportline seryjnie oferowany jest z czarną tapicerką z alcantary oraz skóry, co jak najbardziej pasuje do takiej odmiany. Niestety jeśli komuś ona nie odpowiada, to nie ma wyboru. Nie można zamówić innego wariantu kolorystycznego, ani pełnej skóry (w konsekwencji nie zamówimy także wentylacji foteli). Podobnie rzecz ma się z listwami ozdobnymi imitującymi włókno węglowe. Pasują do wersji Sportline, świetnie wyglądają, a do tego są matowe i nie zostają na nich ślady palców. Wolelibyście wstawki ze szczotkowanego aluminium, żeby złamać trochę nieprzeniknioną czerń wnętrza? Nic z tego, nie da się dopłacić do innego wykończenia. Dopłacić można za to (i warto) do podsufitki z alcantary. Ten niespotykany w klasie średniej dodatek, zauważalnie umila przebywanie w kabinie Superba.

A że jest tutaj bardzo miło, potwierdzą zwłaszcza pasażerowie tylnej kanapy, którzy miejsca mają tyle, ile w luksusowych limuzynach. Konfigurując swój egzemplarz można ponadto zadbać o sporo elementów, uprzyjemniających podróż. Są to gniazda USB oraz 230 V, rolety na szyby (również tylną), ogrzewanie kanapy, rozkładane elementy zagłówków, podtrzymujące głowę podczas snu oraz trzecia strefa klimatyzacji (która teraz nie musi już wykluczać zegarka i termometru dla pasażerów z tyłu).

Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL

Na zakończenie powinniśmy jeszcze pochwalić ogromny bagażnik o pojemności 625 l, ale my testowaliśmy wersję z literkami iV, co oznacza hybrydę plug-in. W bagażniku znajdował się więc pakiet baterii, który ogranicza jego pojemność do 485 l. Wartość nadal niezła, a fakt że Superb jest liftbackiem, sprawia, że pakowanie bagaży jest bardzo wygodne. Plus za obszerny schowek pod podłogą, w którym zmieszczą się nie tylko kable do ładowania.

Przechodzimy tym samym do kolejnego ważnego pytania. Hybrydy kojarzą się z oszczędnością, a nie osiągami. Jak więc napęd ten ma się do wersji Sportline? Cóż, po pierwsze może się nijak mieć, ponieważ to tylko wersja wyposażenia i dostępna jest ze wszystkimi silnikami w gamie. Jeśli więc podoba się wam prezencja testowanego egzemplarza, a 150 KM to dla was aż nadto mocy, to proszę bardzo.

Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL

Po drugie natomiast hybryda ma w Superbie 218 KM, więc jest drugą najmocniejszą w gamie. Przyspiesza do 100 km/h w 7,7 s co jest bardzo dobrym wynikiem, który byłby jeszcze lepszy, gdyby nie... problemy z trakcją. Łączny maksymalny moment napędowy układu to 400 Nm i przednie koła sobie z nim nie radzą. Rozwiązaniem byłby napęd 4x4, ale nie jest on oferowany, głównie zapewne z uwagi na brak miejsca na jego elementy z tyłu, z racji obecności baterii. Ile Superb traci z tego powodu w sprincie do "setki", można wywnioskować patrząc na topowego diesla (200 KM i 400 Nm), który w wersji 4x4 jest szybszy o 0,7 s od wariantu z napędem na przód.

Taki nadmiar niutonometrów łatwo docenimy za to w trasie, gdzie w razie potrzeby auto bardzo ochoczo wyrywa do przodu w całym zakresie (dozwolonych) prędkości. Nie musicie się też obawiać o niedobory prądu, które sprawią, że podczas wyprzedzania nagle zostaniecie tylko z napędem spalinowym (1.4 TSI 156 KM i 250 Nm). Nawet przy pustej baterii, auto ma na tyle energii elektrycznej, żeby wielokrotnie rozpędzić się do prędkości autostradowej.

Skoda Superb iV Sportline na zdjęciach

Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL
Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL

Hybryda ma z założenia służyć jednak oszczędzaniu i pod tym względem Superb także wygląda dobrze. Producent podaje, że auto na jednym ładowaniu przejedzie od 47 do 62 km i jeśli będziecie ostrożnie obchodzić się z gazem, to ta pierwsza wartość jest osiągalna. Jazda w trybie elektrycznym jest całkiem przyjemna, ponieważ motor elektryczny generuje 116 KM i aż 350 Nm, więc bez problemu nadążycie za innymi kierowcami, a nawet możecie pokusić się o próby wyprzedzania. Co ważne pedału gazu można używać swobodnie, bez obawy że przypadkiem uruchomimy silnik spalinowy. Gdybyśmy go nagle potrzebowali, trzeba pokonać wyraźny opór, wciskając pedał do końca. Kiedy bateria się wyczerpie, spalanie w ruchu miejskim wynosi około 7 l/100, więc naprawdę niedużo, jak na oferowaną moc i osiągi. Niskie spalanie to dobra wiadomość także w kontekście baku, który w hybrydzie został pomniejszony z 66 do 50 l.

Pod względem prowadzenia testowany Superb sprawiał podobne wrażenie, jak wcześniej testowane odmiany. Wersja Sportline ma obniżone o 10 mm sportowe zawieszenie, ale testowany egzemplarz wyposażono w adaptacyjne amortyzatory, które w trybie Comfort wprawiają auto wręcz w niewielkie bujanie na dużych nierównościach i sprawiają wrażenie, że płyniemy po drodze, nawet na 19-calowych felgach. Z kolei w trybie Sport auto robi się wyraźnie bardziej zwarte. Na prowadzenie wpływa co prawda dodatkowe 200 kg, które podbijają masę własną Superba do 1,9 t, ale większość nadwagi trafiła do tyłu, co pozytywnie wpłynęło na wyważenie auta. Niestety do wersji hybrydowej nie można dokupić progresywnego układu kierowniczego, który zauważalnie poprawia wrażenia z jazdy.

Skoda Superb iV SportlineINTERIA.PL

Wersja Sportline to ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą, żeby ich Superb nabrał trochę więcej charakteru, natomiast napęd hybrydowy okazuje się bardzo uniwersalny, dając zadowalające efekty zarówno podczas ecodrivingu, jak i dynamicznej jazdy. Będzie miał on jednak tylko sens dla osób, które mają swobodny dostęp do gniazdka. Auto jest oszczędne nawet wtedy, gdy go nie ładujemy, ale wersja iV jest o 21 tys. zł droższa od benzynowego 2.0 TSI 190 KM, więc warto przeliczyć, czy różnicę w cenie uda nam się zrekompensować niższymi wydatkami na paliwo.

Dane techniczne  
Silnik spalinowy 
R4, benzynowy 
Pojemność 
1395 ccm 
Moc 
156 KM 
Maksymalny moment obrotowy 
250 Nm 
Moc silnika elektrycznego 
116 KM 
Maks. mom. obr. silnika el. 
350 Nm 
Łączna moc układu 
218 KM 
Łączny maks. mom. układu 
400 Nm 
Skrzynia biegów 
6b, dwusprzęgłowa 
Napęd 
na przód 
Pojemność baterii 
13 kWh 
Osiągi  
Przyspieszenie 0-100 km/h 
7,7 s
Prędkość maksymalna 
224 km/h
Średnie zużycie paliwa
1,1 l/100 km
Zasięg elektryczny 
47 km
Wymiary  
Długość 
4869 mm 
Szerokość 
1864 mm 
Wysokość 
1503 mm
Rozstaw osi 
2836 mm 
Pojemność bagażnika 
485/1610 l 
Wyposażenie standardowe
18-calowe felgi, reflektory matrycowe, przyciemniane szyby, sportowe zawieszenie, elektrycznie sterowana klapa bagażnika, system bezkluczykowy, sportowe przednie fotele, elektrycznie sterowany fotel kierowcy, tapicerka ze skóry i alcantary, podgrzewane przednie fotele, oświetlenie nastrojowe
Wyposażenie testowanego egzemplarza  
Kamery 360 st, alufelgi 19 cali, adaptacyjne zawieszenie, nawigacja, wirtualne zegary, elektrycznie sterowany fotel pasażera, trójstrefowa klimatyzacja automatyczna, podgrzewana tylna kanapa, podsufitka z alcantary, tempomat adaptacyjny, asystent pasa ruchu, asystent parkowania
Cena testowanej wersji
175 600 zł
Cena testowanego egzemplarza
210 800 zł 

Michał Domański

Skoda Superb iV L&K na filmieINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas