Znaki C-13 i C-16. Kierunek linii zmienia znaczenie
Infrastruktura drogowo-rowerowa znacznie się w ostatnich latach polepszyła - często rowerzyści i piesi nie muszą już dzielić tej samej drogi, choć bywa, że jest to konieczne. Wtedy stosuje się łączony znak C-13 i C-16, a kluczowe w zrozumieniu organizacji ruchu na takiej drodze jest… ułożenie linii na znaku.
Znaki C-13 i C-16 mogą występować osobno lub na jednej tarczy znaku - w tym ostatnim wypadku mówimy o drodze dla pieszych i rowerów, czyli, zgodnie z zapisem w ustawie Prawo o ruchu drogowym, “drodze lub części drogi, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, przeznaczonej do ruchu pieszych, osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego".
Znak C-16 to oznaczenie chodnika (drogi dla pieszych), przedstawiające pieszych na niebieskim tle. Oznacza on, że dana droga jest przeznaczona wyłącznie dla pieszych, którzy są zobowiązani do korzystania z niej. Rowerzyści mogą poruszać się po chodniku tylko w określonych sytuacjach:
- gdy towarzyszą jadącemu na rowerze dziecku, które nie przekroczyło 10 roku życia
- gdy obok nie ma ścieżki rowerowej, a na drodze dla samochodów dopuszczalna prędkość wynosi powyżej 50 km/h (przy szerokości chodnika wynoszącej co najmniej 2 metry)
- w przypadku trudnych warunków atmosferycznych, takich jak mgła czy burza, które stwarzają zagrożenie na jezdni.
Znak C-13, czyli "droga dla rowerów", wskazuje rowerzystom, że muszą korzystać z wyznaczonej ścieżki rowerowej. Znak C-13a, czyli biały rower na niebieskim tle przekreślony czerwoną linią, oznacza zakończenie tej drogi. Na ścieżkach rowerowych mogą również poruszać się użytkownicy urządzeń transportu osobistego (UTO), takich jak elektryczne hulajnogi czy inne pojazdy bez siedzenia i pedałów. Piesi mogą korzystać z drogi rowerowej tylko wtedy, gdy brakuje chodnika lub jest on niedostępny, np. z powodu remontu. Nawet wtedy pieszy musi ustąpić pierwszeństwa rowerzystom, z wyjątkiem osób z niepełnosprawnościami.
Znaki C-13 i C-16 wspólnie na jednej tarczy oznaczają ścieżkę pieszo-rowerową, z której korzystają zarówno piesi, jak i rowerzyści. Są one oddzielone linią - poziomą lub pionową, a sposób jej ułożenia wskazuje, jak należy poruszać się po tej drodze. Jeśli linia jest pozioma, oznacza to, że cała przestrzeń jest dostępna dla obu grup użytkowników, przy czym piesi zawsze mają pierwszeństwo - rowerzyści muszą zachować ostrożność, choć, w przeciwieństwie do chodnika, nie obowiązuje ich ograniczenie do poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.
W przypadku linii pionowej, zarówno piesi, jak i rowerzyści muszą korzystać z przypisanych im stron. Piesi są zobowiązani do poruszania się po swojej części ścieżki, a w razie wejścia na pas dla rowerów, muszą ustąpić pierwszeństwa rowerzystom. Taki podział wyraźnie oddziela strefy dla pieszych i rowerzystów, zapewniając bezpieczniejszy ruch w obu kierunkach. Do 2015 roku stosowano w niektórych miejscach znak C-16 z tabliczką T-22 (nie dotyczy rowerów), jednak z uwagi na nowelizację przepisów kombinacja tych znaków została usunięta.