Zimno w aucie? Ten przycisk sprawi, że zagrzejesz się szybciej

W każdym samochodzie, nawet tym pozbawionym układu klimatyzacji, znajduje się przycisk symbolizujący strzałkę zamkniętą w kabinie samochodu. To funkcja obiegu zamkniętego, która bardzo często przydaje się podczas jazdy samochodem w okresie jesienno-zimowym.

Przycisk lub suwak odpowiedzialny za włączanie obiegu zamkniętego znajduje się zwykle tuż obok pokrętła nawiewu. To bardzo przydatna funkcja, która zwykle przydaje się o tej porze roku. Aktywowanie jej sprawia, że w kanałach wentylacyjnych zamykają się specjalne klapy wlotu powietrza.

To oznacza, że układ wentylacji ograniczył dopływ powietrza spoza samochodu. Nadmuch wykorzystuje powietrze z kabiny i w zależności od wybranej temperatury może je ogrzać lub schłodzić. W ten sposób powietrze spoza pojazdu nie miesza się z powietrzem cyrkulującym w kabinie.

Reklama

Obieg zamknięty - kiedy korzystać?

Z obiegu zamkniętego warto korzystać np. w sytuacji, gdy przed nami jedzie dymiący samochód lub stoimy w korku. Czasami zamknięcie obiegu pozwala uniknąć niepotrzebnych zapachów, które pojawiają się za oknami. Może to być nieprzyjemny zapach nawozu rozrzuconego na polach lub dymu z przydrożnego pożaru.

Obieg zamknięty ma bardzo ważne zastosowanie podczas jesiennej i zimowej aury. Dzięki tej funkcji można szybciej i bardziej efektywnie nagrzać kabinę pasażerską w mroźne poranki. Warto pamiętać, że z obiegu należy korzystać tylko przez chwilę.

Obieg zamknięty - tylko nie za długo

Zmiana obiegu na otwarty pozwoli uniknąć parowania szyb lub zbierania się kropel wody. Jazda przy zamkniętym obiegu i brak dostępu do świeżego powietrza mogą spowodować kumulację wilgoci wydychanej przez pasażerów. Oprócz zaparowanych szyb w kabinie samochodu zapanuje atmosfera zaduchu.

***


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy