Zanim wypożyczysz kamper, musisz zwrócić uwagę na te rzeczy

Wakacje w kamperze to coraz bardziej popularny sposób na spędzenie urlopu. Mobilne domy na kołach znajdują nowych zwolenników dzięki pełnej niezależności, a także wysokiemu komfortowi podróży i wypoczynku. Planujesz rodzinny urlop w kamperze? Chcesz podróżować oraz zwiedzać nowe miejsca w gronie przyjaciół? Sprawdź już teraz, jaki kamper dla 4 osób wybrać na wakacyjny wyjazd.

Kamper dla czterech osób na wakacyjny wyjazd. Jaki wybrać?

Jeśli zamierzasz jechać na wakacje w cztery osoby, możesz wybierać pomiędzy kilkoma typami kamperów. Modele o w pełni zintegrowanym nadwoziu to najbardziej komfortowy wybór. Przestronne wnętrze, bogate wyposażenie oraz wysoka ergonomia wnętrza wiążą się jednak z najwyższą ceną zakupu lub wynajmu pojazdu. Integry są budowane od podstaw w celach rekreacyjnych. 

Do ich produkcji wykorzystuje się jedynie podwozie samochodu dostawczego, a całe nadwozie projektuje się z naciskiem na ergonomię i komfort podróży oraz wypoczynku. Kabina kierowcy jest w pełni zintegrowana z częścią mieszkalną. Właśnie stąd bierze się nazwa kamperów tego typu. 

Reklama

Popularne modele kamperów o nadwoziu integra:

 • EuraMobil Integra,
 • Hymer Exsis,
 • Adria Sonic Plus.

Kampery typu półintegra zapewniają odpowiedni poziom komfortu dla czterech osób. Ten popularny rodzaj zabudowy znajduje wielu zwolenników. Do ich produkcji wykorzystuje się podwozie oraz kabinę aut dostawczych. Nad szoferką nie ma dodatkowej sypialni, a przestrzeń pracy kierowcy jest zintegrowana z częścią mieszkalną. 

Wpływa to korzystnie na funkcjonalność wnętrza oraz niższą konstrukcję nadwozia. Łączy się tu kabinę auta dostawczego z zabudową mieszkalną. 

Półinegra jest tańsza w wynajmie lub zakupie, ale nieco trudniej nią manewrować niż w pełni zintegrowanym kamperem. 

Popularne modele kamperów o nadwoziu półintegra:

 • Dethleffs Trend 90,
 • Adria Twin Axess,
 • Hobby Optima Ontour.


Alkowy to z kolei wysokie kampery, które oferują największą pojemność wnętrza dzięki dodatkowej sypialni umieszczonej nad kabiną kierowcy. Ich walory szczególnie sprawdzają się podczas podróży i wypoczynku liczniejszych grup niż czteroosobowe. 


Popularne kampery alkowy:

 • Mobilvetta Kea M,
 • Dethleffs Globetrotter XXL,
 • Adria Coral XL.


Jeśli podczas urlopu chcesz odwiedzić wiele miejsc, a wysoki komfort czy bogate wyposażenie nie należą do Twoich priorytetów, to dobrym rozwiązaniem może być kamper van. 

Te pojazdy zbudowane na nadwoziach popularnych dostawczaków oferują wystarczającą przestrzeń do spania dla czterech osób. Kamper vany nie mają zaawansowanych udogodnień kempingowych, takich jak łazienka czy toaleta. Mniejsze wymiary zewnętrzne pozwalają wjechać do miejsc niedostępnych dla dużych kamperów, a także pozytywnie wpłyną na dynamikę pojazdu oraz niższe spalanie. 


Popularne modele kamper-vanów:

 • Volkswagen California,
 • Mercedes Marco-Polo,
 • Ford Custom Nugget.

Zwolennicy aktywnego wypoczynku przy wyborze kampera powinni zwrócić uwagę na pojemność i ładowność kamperów, żeby zabrać na urlop swój ulubiony sprzęt sportowy.

Lubisz rowerowe wycieczki z rodziną lub przyjaciółmi? Chcesz popływać na windsurfingu? Większość kamperów oferuje dużą przestrzeń bagażową, a w razie potrzeby istnieje opcja uzupełnienia jej o dodatkowe komory np. na rowery. 

Kamper na wakacje. Kupić czy wypożyczyć?

Zakup kampera to rozwiązanie przeznaczone dla zamożnych klientów. Ceny nowych pojazdów są bardzo wysokie, a zazwyczaj korzysta się z nich jedynie przez kilka tygodni w roku.

Najniższym kosztem charakteryzują się kamper vany, choć słowo tani niezbyt pasuje do wydania kwoty rzędu 300 tysięcy złotych. 

Do najdroższych zaliczają się kampery z nadwoziem zintegrowanym. Ich cena zakupu może przekroczyć kwotę pół miliona złotych. 

Zasadnym jest zatem pytanie: kupić czy wypożyczyć?

Jeśli nie chcesz przeznaczać dużych pieniędzy na zakup własnego kampera, alternatywą staje się wynajem mobilnego domu na czas urlopu. Ceny takiego rozwiązania w sezonie wakacyjnym wahają się od 300 złotych za dobę w przypadku kamper vana do ponad tysiąca złotych za dzień, jeśli mowa o kamperze z nadwoziem zintegrowanym. Warto porównać oferty z różnych wypożyczalni. Czasem można trafić na korzystne promocje. 

Jakie prawo jazdy na kampera? Wystarczy kategoria B?

Większość kamperów ma masę całkowitą, która nie przekracza 3,5 tony. W ich przypadku nie trzeba zastanawiać się, jakie prawo jazdy na kampera jest potrzebne. Taki pojazd legalnie może prowadzić każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B. 

Aby mieć pewność, ile waży kamper, którym zamierzasz podróżować, sprawdź dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym. 

Możliwość prowadzenia kampera z prawem jazdy kategorii B nie oznacza, że pojazdem tego typu jeździ się w sposób podobny do auta osobowego lub niewielkiego vana. Zwłaszcza jeśli nie masz dużego doświadczenia w kierowaniu dużymi autami, warto rozpocząć swoją przygodę z kamperem od prób manewrowania na pustym placu lub parkingu. 

Dzięki temu poznasz właściwy promień skrętu, a także reakcje pojazdu na pedały gazu oraz hamulec. 

Podczas podróżowania nie zapomnij o wysokości pojazdu, która może nie pozwalać na przejazd w miejscach takich jak niskie wiadukty, hale garażowe czy parkingi wielopoziomowe. Nie bez znaczenia jest też duża powierzchnia boczna kampera. W związku z nią może być podatny na mocne podmuchy bocznego wiatru. 

Gdzie pojechać kamperem na wakacje w Polsce?

Kempingi w Polsce wyposażone w udogodnienia dla użytkowników kamperów. Mogą naładować pojazd z sieci elektrycznej, podłączyć wodę do korzystania w łazience i toalecie, a także opróżnić kamper z nieczystości.  

Polskie morze stanowi najpopularniejszy cel podróży osób wypoczywających w kamperach. Bałtyckie plaże i kurorty są pełne atrakcji. Nietrudno znaleźć pola kempingowe zapewniające wszystkie udogodnienia dla kamperów. 

Które kempingi nad polskim morzem są warte odwiedzenia?

 • Kemping Horyzont we Władysławowie - zlokalizowany nad samym morzem oferuje nie tylko piękne widoki, ale także pełną infrastrukturę dla kamperów.
 • Kemping U Gienia w Gąskach - mieści się jedyne 15 metrów od morza, a spokojna okolica oraz udogodnienia przeznaczone dla kamperów zapewniają komfortowy wypoczynek.
 • Camping Morski 21 w Łebie - zapewnia wysoki standard potwierdzony przez polskie i międzynarodowe stowarzyszenia kempingowe. Od morza dzieli go zaledwie 200 m, a okolica jest bogata w atrakcje.

Gdzie pojechać kamperem na wakacje w Polsce, jeśli nie przepadasz za morzem? Miłośnicy górskich wędrówek oraz majestatycznych widoków z powodzeniem mogą wykorzystać komfort i niezależność oferowane przez kampery. 

Który kemping w polskich górach zapewni niezapomniany urlop kamperem?

 • "Camp 66" w Ściegnach - kemping położony w zacisznym miejscu nieopodal Karpacza oferuje wyjątkowy widok na Śnieżkę oraz pełną infrastrukturę dla kamperów.
 • Camping Harenda w Zakopanem - umiejscowiony na przedmieściach stolicy Tatr zapewnia pierwszorzędne widoki, a także wysoki standard ceniony przez użytkowników kamperów.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kamper | wynajem kamperów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy