Wymiana opon na letnie – kiedy warto zdecydować się na opcję, jaką są opony używane?

Właśnie wkroczyliśmy w sezon wymiany opon na letnie. Jak doradzają specjaliści, jeśli średniodobowa temperatura powietrza utrzymywać się będzie na poziomie 7 stopni Celsjusza, lub też temperatura powietrza w nocy przez okres mniej więcej tygodnia do dwóch nie spadnie poniżej 4 stopni Celsjusza, jest to wyraźny sygnał, ze pora zmienić opony w naszym samochodzie. Postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej kilku kwestiom związanym z wymianą opon. W tym także korzyściom, jakie płyną z zakupu opon używanych.

Dlaczego właściwie wymieniamy opony na letnie? Otóż tutaj znaczenie ma przede wszystkim bezpieczeństwo

A także sam komfort naszej jazdy. Budowa opon letnich znacznie różni się od tej, jaką posiadają opony zimowe. I to właśnie owa budowa gwarantuje nam bezpieczną i komfortową jazdę samochodem w warunkach typowych dla zimowej, czy wiosenno - letniej pory roku. Nie mniej istotne znaczenia ma tutaj także mieszanka gum, jaką wykorzystuje się do produkcji odpowiednio opon zimowych i letnich. Wszystko to łącznie wpływa przede wszystkim na poziom przyczepności opony do podłoża.

Opony letnie wyposażone są w mniejszą ilość rowków poprzecznych. Poza tym mieszanki gum, jakie stosuje się do wyrobu opon letnich (chodzi w tym wypadku głównie o większą zawartość kauczuku), zapewniają tutaj lepszą przyczepność w warunkach, gdy temperatury powietrza przekraczają 7 stopni Celsjusza. Dzięki takim rozwiązaniom letnie opony są bardziej twarde, trwalsze i zapewniają wyższą przyczepność do powierzchni jezdni (suchej i mokrej), tym samym gwarantując nam zarówno bezpieczeństwo, jak i większy komfort z prowadzenia pojazdu. Nie wszyscy wiedzą, że wymiana opon na letnie to także sposób na ograniczenie... poziomu hałasu, jaki dociera do nas podczas podróżowania samochodem. Otóż właściwie dobrana opona odpowiadająca letnim warunkom drogowym to zdecydowanie niższy poziom hałasu generowanego podczas jazdy.

Reklama

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wymiany opon na letnie

Wiemy już dlaczego i kiedy warto sięgnąć po letnie opony do naszego samochodu. Jednak jak się okazuje, sama wymiana opon to nie wszystko. Dla naszego bezpieczeństwa, komfortu jazdy, a także z przyczyn czysto ekonomicznych istotne znaczenie ma bowiem także codzienna eksploatacja opon oraz to, w jaki sposób dokonamy wymiany. W tej kwestii warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, a mianowicie:

  1.     W przypadku ogumienia asymetrycznego oraz kierunkowego, montażu opon dokonujemy zawsze zgodnie z jej oznakowaniem. Dlatego tak istotne jest, aby zwrócić uwagę na strzałki wytłoczone na boku opony oraz napisy "outside/inside". W ten sposób zyskamy pewność, że montaż opony został dokonany zgodnie z kierunkiem toczenia. Zasada ta nie dotyczy jednak opon symetrycznych.
  2.     Dokręcając śruby mocujące pamiętajmy, by robić to w sposób optymalny. A zatem nie za mocno, lecz także nie za słabo. Co to oznacza w praktyce? Otóż np. dla samochodów małych i średnich podczas dokręcania śrub należy ustawić na kluczu moment na poziomie 90 - 120 Nm.
  3.     Przed montażem nowych opon zawsze sprawdzajmy wyważenie kół. To bowiem od prawidłowego wyważenia kół zależeć będzie miedzy innymi to, jak szybko zużywać się będą opony w naszym samochodzie.
  4.     Dbajmy o odpowiedni poziom ciśnienia w oponach. A odpowiedni to ten, który wskazuje nam producent w instrukcji pojazdu.
  5.     Nie zapominajmy o amortyzatorach. Sprawne amortyzatory to bowiem większa stabilność pojazdu oraz jego lepszy kontakt z podłożem. Nawet najlepsze opony nie zagwarantują nam bezpieczeństwa i komfortu jazdy, gdy zawiodą amortyzatory.


Opony używane - opcja zdecydowanie warta rozważenia

Opony używane kuszą przede wszystkim atrakcyjną ceną. Czy jednak decydując się na takie właśnie rozwiązanie możemy bezpiecznie i bezstresowo poruszać się po drogach? Jak się okazuje, tak. Istotne jest jednak, aby znać kluczowe dla opony parametry, które jednocześnie determinują jej możliwości w zakresie dalszej eksploatacji. Warto w tym wypadku skorzystać z pewnej i sprawdzonej opcji, jaką jest sprzedaż opon używanych realizowana przez rzetelnego dostawcę. A co powinno przede wszystkim zwrócić naszą uwagę w zakupie opon używanych? Będą to z pewnością:

  •     Wiek opony. Jak utrzymują specjaliści, opony mogą być z powodzeniem użytkowane nawet przez okres 10 lat. W wybranych przypadkach, gdy eksploatacja pojazdu utrzymana była na stosunkowo niskim poziomie, wiek ten można swobodnie wydłużyć. Intensywna eksploatacja oraz niska jakość opon pochodzących od nieznanych producentów sprawiają, że opony tego rodzaju tracą swoje właściwości już po około 5 latach. Dlatego w tym wypadku warto zdecydować się na jak najmłodsze ogumienie oraz koniecznie pochodzące od renomowanych producentów.
  •     Bieżnik. Decydując się na zakup opon używanych, pamiętajmy o sprawdzeniu stanu bieżnika. Minimalna dopuszczalna wartość bieżnika opony to 1,6 mm. Jednak zaleca się, aby dla bezpieczeństwa opona posiadała bieżnik powyżej 5mm.
  •     Równomierność zużycia. Pamiętajmy, że przynajmniej po 2 opony z kompletu powinny mieć podobne zużycie, ponieważ na jednej osi ogumienie musi być w takiej samej kondycji.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy