Wycieraczki źle działają? Nie musisz od razu kupować nowych

Nieskuteczne wycieraczki to poważny problem podczas jesienno-zimowej aury. Podczas intensywnych opadów deszczów i śniegu smużące wycieraczki ograniczają pole widzenia. Sprawdzamy, w jaki sposób można sobie poradzić w takiej sytuacji.

Grudzień to moment, kiedy aura zamienia się z deszczowej w śnieżną. To również moment, kiedy wycieraczki samochodowe są poddawane największym obciążeniom. Często okazuje się, że niezbyt skutecznie pracują, pozostawiając smugi i wydając hałas podczas pracy.

Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na poprawę ich działania, zanim będziemy musieli jechać do sklepu po nowe.

Na początek wystarczy przetrzeć

Smugi powstające podczas pracy wycieraczek często nie wynikają z uszkodzenia piór. Powodem ich wadliwego działania mogą być zanieczyszczenia lub pozostałości po lodzie. Pióra nie stykają się wtedy pełną powierzchnią z szybą. To sprawia, że pozostawiają smugi.

Reklama

Żeby pozbyć się problemu, wystarczy zjechać na kilka minut na parking lub stację benzynową w celu przeprowadzenia szybkiej inspekcji. Pióra najlepiej czyścić przy pomocy delikatnej szmatki, chusteczki higienicznej lub papieru.

Ustawienia ramienia wycieraczki

Hałasujące lub smużące wycieraczki nie zawsze oznaczają, że gumowe pióra są uszkodzone. Zwłaszcza, jeśli niedawno wymieniliśmy je na nowe. Przyczyną problemów może być złe ustawienie ramienia wycieraczki. Guma przylegająca do szyby przesuwa się wtedy pod nieprawidłowym kątem, a podczas zmiany kierunku pracy brakuje luzu niezbędnego do przełożenia na drugą stronę.

W celu usunięcia problemu należy zdjąć wycieraczkę z ramienia, a następnie w haczykowaty zaczep wsadzić klucz płaski. Używając niezbyt dużej siły należy delikatnie wygiąć ramię w jedną ze stron, żeby ustawić prawidłową pozycję. Zaczep wycieraczki powinien idealnie przylegać do szyby i utworzyć z nią kąt prosty.

Mandat za niesprawne wycieraczki

Komplet nowych wycieraczek to koszt rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Cena zależy od modelu samochodu, producenta wycieraczek oraz zastosowanych technologii. Niesprawne wycieraczki to nie tylko kwestia bezpieczeństwa.

W razie kontroli mogą stanowić podstawę do wystawienia mandatu i zatrzymania dowodu rejestracyjnego. W skrajnym przypadku pióra mogą zostać uznane za niesprawne przez funkcjonariusza. W takim przypadku trzeba się liczyć z grzywną w przedziale od 50 do 200 zł.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wycieraczki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy