Wiesz co to za znak? Za nim panuje tylko jedna zasada

Ten znak powinien znać każdy kierowca, tak samo jak zasadę, która obowiązuje po jego przekroczeniu. Bardzo często okazuje się, że kierowcy kompletnie zapominają o podstawowych zasadach ruchu drogowego. Przypominamy, co dzieje się po przekroczeniu znaku A-5.

Jednym z podstawowych elementów powtarzanych podczas nauki jazdy jest zasada prawej ręki. Niestety, nawet kierowcy z wieloletnim doświadczeniem za kierownicą potrafią mieć z nią problemy. 

Takie podejście powoduje większe ryzyko wypadku. Dlatego warto odświeżyć sobie podstawową wiedzę w zakresie prawa o ruchu drogowym.

Znak A-5, czyli skrzyżowanie równorzędne

Pod hasłem skrzyżowanie równorzędne ukrywa się skrzyżowanie, na którym nie został wyróżniony kierunek mający pierwszeństwo przejazdu. W związku z tym nie znajdziemy na nim znaków i świateł. Obie drogi mają taką samą ważność, a pierwszeństwo jest wyznaczane za pomocą zasady prawej ręki. Czasami przed takim skrzyżowaniem może się pojawić znak A-5, ale nie jest to obowiązek wynikający z przepisów.

Reklama

Znak A-5 umieszcza się w obszarze zabudowanym, w sytuacjach, gdzie układ dróg może sugerować inne zasady pierwszeństwa. Często jest montowany w miejscach, gdzie skrzyżowanie jest słabo widoczne. Na skrzyżowaniu równorzędnym należy się kierować szczególną ostrożnością, a wyprzedzanie jest zabronione.

Jak poruszać się po skrzyżowaniu równorzędnym?

Zasady poruszania się po skrzyżowaniu równorzędnym są bardzo proste. Warto je zapamiętać, żeby nie mieć problemów podczas jazdy w takim miejscu. Przede wszystkim pierwszeństwo w takim miejscu mają pojazdy uprzywilejowane (m.in. straż pożarna, ambulans, policja, straż graniczna), następnie pojazdy szynowe i później kolejni uczestnicy ruchu.

Ostatni muszą przestrzegać reguły prawej ręki, która mówi o tym, że kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony. Jeśli chce skręcić w lewo, musi przepuścić również samochód jadący z naprzeciwka na wprost oraz skręcający w prawo.

W takim miejscu pojazdy szynowe mają pierwszeństwo w stosunku do innych uczestników ruchu (oprócz pojazdów uprzywilejowanych), niezależnie od tego, z jakiej strony nadjeżdża.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy