Ukryte funkcje lusterek samochodowych. Mogą cię zaskoczyć

Nowoczesne samochody są często naszpikowane dziesiątkami rozwiązań, o których istnieniu kierowca nie miał bladego pojęcia. Czasami wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi, żeby je odkryć. Sprawdzamy, jakie funkcje mogą się kryć w lusterkach samochodowych.

Elektryczna regulacja lusterek

Lusterka są obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu. Dawniej były regulowane ręcznie, ale praktycznie we wszystkich nowych samochodach są już regulowane elektrycznie. To duże ułatwienie dla kierowcy, który może w kilka chwil idealnie je ustawić w zależności od potrzeb.

W niektórych modelach regulacja może być jeszcze szybsza, a to za sprawą funkcji, dzięki której obydwoma lusterkami sterujemy jednocześnie. Po aktywacji odpowiedniej opcji w ustawieniach auta, każde przestawienie lusterka lewego, powoduje też ruch prawego. Jeśli lusterka były ustawione prawidłowo pod jednego kierowcę, to wtedy drugi łatwo przestawi pod siebie jednocześnie oba lusterka. Natomiast po przełączenie się na sterowanie lusterkiem prawym, nadal sterujemy tylko nim, na wypadek gdyby potrzebne były dodatkowe korekty.

Reklama

Ogrzewanie lusterek

Ogrzewanie lusterek również jest dość często spotykanym dodatkiem i bywa bardzo przydatne zimą, gdy lustro zamarznie lub zaparuje. Nie wszyscy jednak wiedzą, że mają taką opcję, ponieważ różnie wygląda jej uruchamianie. W części modeli wystarczy przełączyć joystick sterujący lusterkiem w odpowiednią pozycję, ale w innych jest to połączone z ogrzewaniem tylnej szyby. Niektóre auta przewidują także funkcję automatycznego ogrzewania tylnej szyby (aktywowanego zależnie od temperatury zewnętrznej zaraz po uruchomieniu pojazdu), z którą może być połączone również automatyczne ogrzewanie lusterek.

Automatyczne obniżanie widoku

Podczas jazdy w miejscach, gdzie występują wysokie krawężniki, elektryczna regulacja pozwala w kilka chwil obniżyć widok, żeby parkowanie było dużo łatwiejsze.

Jednak w wielu nowych samochodach występuje opcja automatycznego obniżania lusterek po włączeniu biegu wstecznego. Dzięki temu można uniknąć przypadkowego uszkodzenia opony lub felgi. Po przełączeniu skrzyni w pozycję do jazdy do przodu, lusterka wracają do normalnych ustawień.

Czujniki martwego pola

Kolejną przydatną funkcją w nowych samochodach jest czujnik martwego pola. Zwykle jest to lampka ostrzegawcza zamontowana we wkładzie lusterka. Sygnalizuje sytuacje, gdy inny pojazd znajduje się w martwym polu, a kierowca nie widzi go w lusterku. Taka funkcja może uchronić przed kolizją.

W niektórych modelach funkcja ta jest rozszerzona o ostrzeganie przed zbliżającymi się pojazdami podczas cofania. Często bowiem, jeśli wyjeżdżamy tyłem z miejsca parkingowego, nie widzimy, czy ulicą nie zbliża się jakiś pojazd. System wykryje go i ostrzeże nas, że powinniśmy zaczekać.

Automatyczne składanie lusterek

Elektryczne składanie lusterek jest dość oczywistą funkcją, ale nie jest dostępne we wszystkich samochodach. To znaczne ułatwienie dla kierowcy w miejscach, gdzie jest bardzo ciasno - w miejscach parkingowych lub uliczkach. Wystarczy jeden przycisk, a lusterka same się składają. Często taka funkcja jest aktywowana automatycznie po zamknięciu samochodu, a lusterka wracają do swoich pozycji po jego otwarciu. Zależnie od modelu, funkcja ta może działać zawsze, albo zależnie od tego, co wybierzemy w ustawieniach auta.

Automatyczne przyciemnianie lusterek

Przyciemniane lusterka boczne przydają się podczas jazdy nocą. Oświetlenie w wielu nowoczesnych samochodach jest bardzo wydajne i mocne, co powoduje oślepianie innych uczestników ruchu. Specjalne czujniki wbudowane w lusterka badają natężenie światła z samochodów jadących z tyłu i ograniczają to zjawisko. 

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama