Ukryta funkcja każdego samochodu. Przyda się szczególnie dzisiaj

Co zrobić, by w upały nie narażać się na udar cieplny wsiadając za kierownicę rozgrzanego od słońca samochodu? Nic prostszego. Wystarczy skorzystać z funkcji otwierania szyb z zewnątrz. Ma ją praktycznie każdy współczesny samochód wyposażony w sterowany z pilota centralny zamek i elektryczne szyby. Dla wielu to zupełna oczywistość, ale ogromna część kierowców nie ma o niej bladego pojęcia.

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że średni wiek samochodu w Polsce, bazując na aktualizowanej części CEPiKu, oscyluje w okolicach 15 lat. Zdecydowana większość z samochodów poruszających się po naszych drogach nie trafia na nie bezpośrednio z polskich salonów. To najczęściej pojazdy przywiezione do kraju w ramach tzw. importu indywidualnego - czyli przez handlarzy. 

Pocieszającym jest fakt, że w porównaniu z tymi, jakie 15 lat temu oferowane były w polskich salonach, z reguły mogą się one pochwalić zdecydowanie wyższym poziomem wyposażenia - zarówno z zakresu bezpieczeństwa, jak i komfortu. Mowa więc nie tylko o większej liczbie poduszek powietrznych, kontroli trakcji czy układzie stabilizacji toru jazdy, ale też np. - nieocenionej w czasie upałów - automatycznej klimatyzacji. 

Reklama

Ukryta funkcja popularnych samochodów. Podziękujesz za nią w upale

Problem w tym, że kierowcy wielu sprowadzonych samochodów nie dysponują do nich instrukcjami w języku polskim. Szkoda, bo już pobieżna lektura takiej książki pozwala "odkryć" wiele funkcji, z których istnienia gigantyczna części właścicieli danego modelu nie zdaje sobie sprawy. Jedną z nich jest np. nieoceniona w upały funkcja "domyku", którą dysponuje zdecydowana większość pojazdów wyposażonych w elektrycznie regulowane szyby. Przykładowo - znajdziemy ją w niemal każdym:

  • Audi A4,
  • Oplu Astrze H, 
  • Renault Megane III, 
  • Volkswagenie Golfie V 
  • Passacie B6. 

Chociaż dla wielu kierowców jest ona zupełną oczywistością, gigantyczna część kierowców, która przesiadła się na takie auta ze starszych pojazdów, jak np. relikty Daewoo-FSO, nie ma o niej pojęcia.

Jak działa domykanie szyb w aucie? Przetestuj swojego pilota

Przypomnijmy - w zdecydowanej większości samochodów wyposażonych w elektryczne szyby wciśnięcie i przytrzymanie przycisku zamykania szyb skutkuje domknięciem otwartych okien nawet po wcześniejszym zamknięciu pojazdu.

Z reguły - o czym warto pamiętać zwłaszcza w czasie upałów - analogicznie działa też przycisk służący na pilocie (lub karcie) do otwierania pojazdu. Jeśli po odryglowaniu zamków z pilota kolejnych raz wciśniemy i przytrzymamy przycisk otwierania drzwi, szyby opuszczą się automatycznie. 

Pozwala to szybko przewentylować wnętrze i - zwłaszcza w tak upalne dni jak obecnie - uniknąć udaru cieplnego po zajęciu miejsca w rozpalonej słońcem kabinie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Audi A4 | Renault Megane | Volkswagen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy