Uchwyty w aucie: O tym zastosowaniu nie wiedziałeś
Każdy samochód ma specjalne uchwyty dla pasażerów umieszczone na słupkach lub przy podsufitce w rejonie drzwi. Zarówno kierowcy, jak i pasażerowie znajdują dla nich różne zastosowania, jednak właściwie rzadko kiedy korzystają z nich zgodnie z przeznaczeniem. Wiesz do czego służą?
Jeśli masz samochód, z pewnością są w nim umieszczone uchwyty, czy też "rączki" na słupku lub w podsufitce w okolicach drzwi. Według wielu kierowców służą do przytrzymywania się w trakcie jazdy, ale nie takie jest ich przeznaczenie.
Uchwyty w samochodzie mają różne praktyczne zastosowania. Niektórzy wykorzystują je jako wieszak na ubrania, inni, jako zaczep na okulary, lub zawieszkę do "choinki zapachowej". Pasażerowie często korzystają z nich do trzymania się podczas jazdy, zwłaszcza w stresującej sytuacji, kiedy muszą złapać się czegoś by czuć się pewniej i bezpieczniej. Żadne z tych zastosowań nie przyświecało jednak do końca producentom samochodów, w momencie projektowania uchwytów.
Głównym zadaniem uchwytów w samochodzie, umieszczonych na podsufitce, a także w przednich słupkach jest ułatwienie wsiadania do auta. To udogodnienie dla osób starszych, a także tych z problemami zdrowotnymi oraz niepełnosprawnych, którym wsiadanie do samochodu bez możliwości stabilnego chwytu lub podparcia sprawia trudności. W takiej sytuacji wystarczy złapać się uchwytu i wykorzystać dodatkowy punkt podparcia lub chwytu aby wsiąść do samochodu.
Dlaczego zatem w niektórych samochodach brakuje uchwytu po stronie kierowcy? Odpowiedź jest prosta - dla kierowcy stabilnym punktem podparcia jest kierownica, której może się złapać i nie potrzebuje on do tego uchwytu w podsufitce. Pasażerowie nie mają takiego punktu podparcia, dlatego miejsca dla nich są wyposażone w uchwyty.
Warto tu wspomnieć o pewnym wyjątku jakim są samochody 4x4 i terenówki, które uchwyty mają często umieszczone w przednich słupkach na nieco niższej wysokości, lub przy konsoli środkowej. Takie umiejscowienie uchwytów rzeczywiście stanowi podparcie i sposób na stabilizację podczas jazdy w terenie, kiedy zarówno kierowcą jak i pasażerami może mocno rzucać.
W takich autach uchwyty spełniają również rolę opisaną wcześniej. Są mocowane na słupkach a nie w podsufitce między innymi dlatego, że zwykle samochody terenowe mają wyższe zawieszenie, a co za tym idzie próg wsiadania jest wyżej niż w zwykłych autach - gdyby uchwyty mocowane były w podsufitce mogłyby być "poza zasięgiem".
Oczywiście fakt, że uchwyty mają konkretne przeznaczenie nie oznacza, że nie możemy z nich korzystać w dowolny sposób. Wbrew pozorom, te dość archaicznie wyglądające elementy wnętrza mogą spełniać naprawdę wiele zadań.