Technologia Bluetooth w służbie kierowcy

Rozwój technologii Bluetooth pozwala na coraz szersze wykorzystanie telefonu w aucie. Może on służyć do sterowania radiem lub pracować jako modem internetowy.

Technologia bezprzewodowych połączeń Bluetooth liczy już 13 lat i wciąż się rozwija. Dzięki niej kierowcy zapomnieli o niewygodnych przewodowych zestawach głośnomówiących, które działały tylko z nielicznymi aparatami. Zyskali za to szereg różnorodnych akcesoriów i urządzeń, pozwalających na bezpieczne  korzystanie z telefonu w aucie.

Więcej zastosowań
Ale Bluetooth to nie tylko popularne akcesoria, dzięki którym można uniknąć mandatu i bezpiecznie prowadzić rozmowę. Wraz z rozwojem technologii poszerzył się zakres jej zastosowań. Obecnie umożliwia ona m.in. bezprzewodową transmisję muzyki odtwarzanej w telefonie bezpośrednio do radia. Bluetooth służy też do łączenia smartfona z nawigacją satelitarną, która dzięki posiadanej przez aparat funkcji korzystania z internetu może na bieżąco pobierać informacje o  sytuacji na drodze, (m.in. korkach) czy warunkach pogodowych na wyznaczonej trasie.

Efektywność
Kolejne wersje Bluetooth (najnowsza odsłona nosi symbol 4.0) umożliwiają przede wszystkim szybszy transfer danych, a jednocześnie bardziej efektywne wykorzystanie energii. Nie jest tajemnicą, że telefon, który jest stale połączony poprzez Bluetooth np. z zestawem głośnomówiącym, zużywa więcej energii. Stąd trwają prace nad zmniejszeniem jej poboru przez Bluetooth, a także przez same akcesoria.

Co ciekawe, projektanci przewidują wydłużenie czasu pracy sprzętu nawet do roku bez potrzeby ładowania baterii. Zastrzegają przy tym, że w przypadku gdy dwa urządzenia są ze sobą stale połączone, uzyskanie tak dobrego wyniku jest na razie niemożliwe. Znaczącego wydłużenia czasu pracy można się spodziewać tylko w sytuacji, gdy ogranicza się czas trwania samego połączenia. A jak to zrobić?

Dobrym przykładem są rozwiązania stosowane przez firmy takie jak Jabra czy Nokia, które połączenie poprzez Bluetooth nawiązują tylko na czas rozmowy lub np. transferu muzyki. W innym przypadku sprzęt pozostaje w trybie czuwania, by jak najbardziej ograniczyć pobór energii. W razie potrzeby, z użyciem technologii szybkiego parowania, sprzęt błyskawicznie łączy się, np. by odebrać nadchodzące połączenie. Dzięki temu słuchawka lub zestaw głośnomówiący może być ładowany zaledwie raz na 3 miesiące.

Im niższy pobór energii tym mniejszy wpływ na nasze zdrowie. Bluetooth emituje mniej energii niż komórki, jest więc korzystniejszym rozwiązaniem (lepiej użyć słuchawki niż trzymać telefon przy uchu).

Filmy, obrazy...
Większy transfer danych oznacza ciekawe możliwości. Filmy wideo wysokiej jakości będzie można bezprzewodowo transmitować do monitorów w samochodzie. Obraz z nawigacji w telefonie będzie płynnie przesyłany do stacji multimedialnej w desce rozdzielczej bez potrzeby użycia jakiegokolwiek okablowania. Jeśli dodać do tego możliwość indukcyjnego (bezprzewodowego) ładowania baterii w telefonie, najbliższa przyszłość jawi się jako wolna od wszelkich przewodów. Ale już teraz Bluetooth daje kierowcy sporo możliwości. Piszemy o nich poniżej.

Reklama

Do rozmawiania przez telefon

Zestawy słuchawkowe
Przydatne do odbierania rozmów, pod warunkiem, że konwersacja nie trwa zbyt długo. Choć większość modeli jest lekka, to długie trzymanie słuchawki w uchu jest dość niewygodne. Ponadto słuchawki niezbyt dobrze sprawdzają się do nawiązywania połączeń, chyba że mają możliwość głosowego wybierania rozmówcy ze spisu w telefonie. Coraz więcej modeli współpracuje z 2 aparatami na raz i posiada funkcję szybkiego parowania SSP. Dzięki temu nie trzeba wpisywać kodu,
by połączyć słuchawkę z komórką. 

Przenośne zestawy głośnomówiące
Montaż sprzętu jest prosty - wystarczy przyczepić urządzenie do osłony przeciwsłonecznej. Większość modeli umożliwia wygodne sterowanie głosem (wypowiadamy nazwę wpisu w książce telefonicznej, np.: Jan Kowalski), by zadzwonić. Najnowsze przystosowano do jednoczesnego połączenia z 2 telefonami. Część urządzeń ma wbudowany wyświetlacz, pozwalający na wygodne przeglądanie książki telefonicznej.

Zestawy instalowane na stałe
Zestaw podłącza się do instalacji elektrycznej i głośników samochodu (rzadziej stosuje się oddzielny głośnik). Tańsze produkty sterowane są prostym pilotem (przyciski do odbierania i kończenia rozmów oraz regulacji głośności). Bardziej zaawansowane wyposażone są dodatkowo w wyświetlacz, pozwalający np. na przeglądanie spisu telefonów. Większość zestawów ma możliwość aktualizacji oprogramowania, co pozwala na dostosowanie do nowych telefonów, które pojawią się w przyszłości. Aktualizacje wykonuje się poprzez komputer podłączony do internetu.

Radia samochodowe z Bluetooth
To alternatywa dla zestawu głośnomówiącego instalowanego na stałe. Prostsze modele umożliwiają jedynie odbieranie połączeń i korzystanie z małego spisu telefonów (pamięć kilku numerów). Zwykle też mają mikrofon zintegrowany z panelem przednim. Bardziej zaawansowany sprzęt daje pełny dostęp do książki telefonicznej, a nawet możliwość pracy z 2 telefonami jednocześnie (multipoint). Ponadto lepszym rozwiązaniem jest zewnętrzny mikrofon,  który można umieścić bliżej głowy (rozmówca lepiej słyszy głos kierowcy).

Zestawy instalowane fabrycznie
Zazwyczaj drogie i traktowane jako dodatkowe wyposażenie w nowych samochodach. Zestawy fabryczne są wygodne w użyciu pod warunkiem, że uda się je połączyć z komórką. Na wszelki wypadek producenci aut coraz częściej udostępniają na swoich stronach internetowych informacje o telefonach kompatybilnych ze sprzętem w samochodzie. Fabryczne zestawy Bluetooth coraz częściej umożliwiają podgląd książki telefonicznej i wyświetlanie nazwy rozmówcy. Sterowanie odbywa się przy użyciu przycisków w kole kierownicy lub przy jej kolumnie.

Do słuchania muzyki

Odtwarzanie muzyki z telefonu
Większość zestawów głośnomówiących umożliwia bezprzewodowy transfer muzyki z telefonu i odsłuchiwanie jej z głośnika urządzenia lub głośników w aucie. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z radioodtwarzacza, gdyż wówczas najłatwiej jest sterować odtwarzaniem muzyki, a jednocześnie dostosować korekcję dźwięku. By skorzystać z odtwarzania muzyki, telefon i zestaw muszą być mieć funkcję A2DP (informacje w danych technicznych).

Do korzystania z internetu

Internet w przenośnej nawigacji
Wykorzystywany jest głównie do pobierania informacji przydatnych kierowcy, a dotyczących korków czy prognozy pogody. W przypadku większości nawigacji (Blow, Cruser, Modecom, NavRoad, Peiying) przygotowanych do współpracy z AutoMapą i systemem informacji o korkach LiveDrive, uzyskanie dostępu do internetu jest uzależnione od telefonu. Potrzebny jest kompatybilny model, który poprzez Bluetooth (musi mieć profil DUN) może pracować z nawigacją jako modem internetowy. Listę kompatybilnych modeli można znaleźć na stronach producentów nawigacji.

Internet w sprzęcie fabrycznym
Zasada połączenia jest taka sama jak w przypadku przenośnych nawigacji: telefon poprzez Bluetooth (musi mieć profil DUN) działa jako modem. Lista kompatybilnych modeli publikowana jest na stronie producenta samochodu. Alternatywnym rozwiązaniem jest moduł 3G wbudowany w samochód (np. Audi, Peugeot Connect). Wówczas wystarczy tylko włożyć kartę SIM do urządzenia w samochodzie. W zależności od auta, połączenie z internetem jest wykorzystywane do wyszukiwania celów do nawigacji, prognozy pogody albo do korzystania z radia internetowego.

Stanisław Jastrzębski

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy