Szykuje się bolesna podwyżka. Żaden kierowca jej nie uniknie

Każdy właściciel pojazdu musi regularnie poddawać swój samochód corocznemu badaniu technicznemu. Diagności od lat domagają się podwyżki opłaty za przegląd techniczny, która nie była zmieniana od 20 lat. Wygląda na to, że się jej doczekają.

Ceny badania technicznego pozostają niezmienione od dwóch dekad. Jednak proponowane jest podniesienie stawek do około 246 złotych dla typowego samochodu osobowego, choć sami diagności, według swoich wyliczeń, informowali, że gdyby uwzględnić inflację i wzrost kosztów prowadzenia działalności, to nowa cena przeglądu auta osobowego powinno wynieść 505 zł. Tę pierwszą propozycję, jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, poparła już senacka komisja infrastruktury, a ostateczna decyzja należy do Ministerstwa Infrastruktury.

Badanie techniczne jest obowiązkowe dla wszystkich samochodów. Osobowe pojazdy do 3,5 tony muszą przechodzić przegląd co rok. Nowe samochody mają ten obowiązek dopiero po trzech latach od rejestracji, potem po dwóch, a po pięciu latach - co roku.

Reklama

Mandat za brak przeglądu

Kary za brak aktualnego badania technicznego wzrosły znacząco w 2022 roku. Wcześniej mandaty wynosiły tylko 20 zł, ale teraz mogą sięgać od 1,5 tys. zł do nawet 5 tys. zł, zależnie od okresu, jaki upłynął od daty obowiązkowego przeglądu i stanu technicznego pojazdu. Policjant ma prawo zakazać dalszej jazdy, jeśli auto ma poważne usterki, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami holowania. Chociaż dowód rejestracyjny nie jest już wymagany w samochodzie, policjant może zanotować brak ważnego przeglądu w systemie CEPiK. Kierowca otrzyma wtedy skierowanie na przegląd, który należy wykonać w ciągu 7 dni. Pozwala to jedynie na dojazd do stacji kontroli pojazdów.

Koszty przeglądu technicznego w 2024 roku

Jak wcześniej wspomniano, koszt przeglądu technicznego nie zmienił się od 2004 roku. Obecnie badanie samochodu osobowego kosztuje 98 zł. Dla pojazdów z instalacją LPG/CNG koszt wynosi 162 zł, to nawet więcej niż dla ciężarówek, których badanie techniczne kosztuje 152 zł. Przegląd motocykla kosztuje obecnie 52 zł. Podczas przeglądu sprawdzane są hamulce, oświetlenie, układ kierowniczy, opony, emisja spalin, stan nadwozia i podwozia oraz zawieszenie.

Znaczenie ważnego przeglądu technicznego

Ważne badanie techniczne jest konieczne do zarejestrowania pojazdu, wykupienia ubezpieczenia OC i AC oraz legalnej jazdy po drogach publicznych. W przypadku kolizji brak aktualnego przeglądu może skutkować odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Kategoryzacja usterek

Usterki wykryte przez diagnostów dzielą się na drobne, poważne i niebezpieczne. Drobne usterki nie uniemożliwiają zaliczenia przeglądu, ale wymagają naprawy. Poważne usterki uniemożliwiają uzyskanie pozytywnego wyniku badania i wymagają ponownego przeglądu po naprawie. Usterki niebezpieczne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa i mogą skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Do takich usterek należą nieszczelności, głęboka korozja czy wysoka emisja spalin.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przegląd samochodu | badanie techniczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy