Reklama

Szkła kontaktowe zamiast okularów? Uważaj, bo stracisz prawo jazdy!

1500 zł grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat grozi okularnikom, którzy usiądą za kierownicę w szkłach kontaktowych, jeśli w ich prawie jazdy znajduje się zapis wskazujący na konieczność jazdy w okularach! Taka sama kara dotyczy tych, którzy wybiorą się na przejażdżkę bez okularów.

Kilka dni temu przestrzegaliśmy, że zgodnie z brzmieniem znowelizowanego przy okazji zmian w Prawie o ruchu drogowym Kodeksu wykroczeń, za jazdę bez okularów czy szkieł kontaktowych można obecnie stracić prawo jazdy. Dotyczy to nie tylko zapominalskich, ale też kierowców, którzy - nieświadomi obecnej sytuacji prawnej - stosują okulary i szkła kontaktowe wymiennie! 

Nasze obawy potwierdził właśnie kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Reklama

"W kwestii jazdy bez wymaganych przepisami okularów/soczewek najkrócej mówiąc - nic się nie zmieniło. Dobre widzenie podczas prowadzenia samochodu, zwłaszcza w bardzo dynamicznych warunkach, to podstawa dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Jeśli lekarz polecił jazdę w okularach, to kierowca musi ich używać".

Spieszymy wyjaśnić, że słowa "nic się nie zmieniło" dotyczą klasyfikowania takiego zachowania kierujących przez funkcjonariuszy drogówki.

Przypomnijmy - od 1 stycznia 2022 za jazdę bez uprawnień grozi grzywna w wysokości od 1500 zł (do tej pory do 500 zł). W znowelizowanym §  3.  Art. 94 Kodeksu wykroczeń czytamy ponadto, że:

  • "W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów".

Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że wielu zmotoryzowanych nie jest świadomych znaczenia wpisanych we własnych prawach jazdy (rubryka nr 12.) kodów mówiących o dodatkowych wymaganiach względem kierującego lub pojazdu. Przykładowo kod 01.01 oznacza konieczność jazdy w okularach, a kod 01.02 - konieczność stosowania szkieł kontaktowych. Żaden z powyższych kodów nie dopuszcza jednak wymiennego stosowania okularów lub szkieł kontaktowych, czego duża część kierowców nie jest świadoma. Na taką dowolność pozwala jedynie kod 01.06 (okulary lub szkła kontaktowe) i - stosowany wcześniej - 01 (bez adnotacji cyfrowej po kropce) mówiący o "ochronie wzroku".

Oznacza to, że jeśli w naszym prawie jazdy widnieje kod 01.01 a w czasie kontroli poruszać się będziemy w szkłach kontaktowych stracimy uprawnienia do kierowania!

Okularnikom i zwolennikom szkieł kontaktowych radzimy przyjrzeć się rubryce 12. w posiadanym prawie jazdy i - jeśli znajdziemy w niej stosowne kody - jazdę wyłącznie w okularach lub - w zależności od kodu - soczewkach. Jeśli w naszym przypadku nastąpiła zmiana stanu zdrowia (np. poprawa wzroku) proponujemy jak najszybciej udać się do lekarza uprawnionego do badań kierowców i nie ryzykować jazdy bez okularów. Za badanie zapłacimy 200 zł. Wymiana dokumentu w wydziale komunikacji  to koszty 100 zł i 50 groszy. Taka sama procedura obowiązuje w przypadku zmiany kodu z 01.01 na 01.06.

***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje