Sposób na zamarznięte drzwi w aucie. Jak je otworzyć?
Zima to trudny czas dla kierowców. Rozładowany akumulator, przymarznięte wycieraczki, oszronione szyby i śnieg na masce to tylko niektóre niedogodności, z którymi mogą się mierzyć. Problemem mogą być również zamarznięte drzwi w samochodzie. Najczęściej nie mamy czasu się z nimi zmagać z powodu pośpiechu. Boimy się też szarpać zbyt mocno, by nie uszkodzić auta. Jak je otworzyć szybko i skutecznie? Podpowiadamy.
Najczęstszą przyczyną zamarzania drzwi w samochodzie jest woda, osiadająca na uszczelkach i zamarzająca w minusowych temperaturach. Tak zamarznięte uszczelki mogą zostać uszkodzone, jeśli zbyt mocno będziemy szarpać za klamkę. Nawet jeśli uda się otworzyć drzwi, wywoła to tylko kolejny problem.
Nie powinno się również próbować odmrozić drzwi przy pomocy gorącej wody. Można ewentualnie spróbować użyć wody letniej, gdyż wrzątek mógłby uszkodzić karoserię, a jego przypadkowy kontakt z zamarzniętą szybą mógłby spowodować jej pęknięcie.
By otworzyć zamarznięte drzwi, przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy nie możemy dostać się do auta innymi drzwiami. Być może nie wszystkie zamarzły i będzie można wejść do środka, by rozgrzać pojazd. Jeśli to niemożliwe, powinniśmy spróbować docisnąć zamarznięte drzwi. Po kilku takich próbach może uda się skruszyć lód. Pomocne może się okazać również delikatne ostukiwanie drzwi dookoła.
Jeśli problem tkwi w zamarzniętym zamku, można spróbować go odmrozić przy pomocy wspomnianej już, letniej wody. Pomocny może się też okazać specjalny odmrażacz do zamka lub klasyczny odmrażacz do szyb. Bardzo często wystarczy też spryskać nim szczelinę wokół drzwi, by poradzić sobie z lodem i dostać się do środka pojazdu. Najlepiej zatem podobnego produktu nie wozić wewnątrz auta.
Czytaj też: Masz dość skrobania szyb w samochodzie? Są na to niezawodne sposoby
Zamarznięte drzwi w aucie mogą nie tylko nie chcieć się otworzyć, ale także sprawiać problemy przy zamknięciu. Gdy drzwi ponownie zamarzają, najlepiej rozgrzać je od środka. Można również użyć smarów w sprayu lub odmrażacza, by szybko sobie poradzić z kłopotem.
Czytaj również: Nie daję zarobić mechanikowi. Dlatego zimą i jesienią wciskam ten przycisk
Zamarznięte drzwi w pojeździe przede wszystkim potraktujmy odmrażaczem w aerozolu. Lepiej jednak nie trzymać go w aucie, bo może gorzej działać, jeśli całą noc spędził w jego zimnym wnętrzu. Podobne produkty mogą jednak wypłukiwać smar, więc co jakiś czas należy zaaplikować do zamka specjalny środek smarujący.
Letnia woda sprawdzi się w danej chwili, ale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kolejnej mroźnej nocy jej resztki znów zamarzną i sytuacja znów się powtórzy. Istnieją specjalne, zasilane bateriami wkładki w kształcie kluczyka, którymi można rozgrzać zamek od środka. Warto się w nie zaopatrzyć, gdyż mogą się okazać niezwykle pomocne.
Co na zamarznięte drzwi w samochodzie? Najlepiej przeciwdziałać ich zamarzaniu. Sprawdzą się specjalne produkty na bazie silikonu, którymi zabezpieczamy uszczelki po ich wytarciu do sucha miękką szmatką. Można również nasmarować uszczelki wazeliną. Natłuszczona powierzchnia będzie lepiej zabezpieczona przed zamarznięciem, z uwagi na odpychanie wody, która będzie z niej spływać. To najlepsza metoda na zamarznięte drzwi w samochodzie.
Czytaj też:
Absurd w przepisach. Każdy kierowca może tak stracić prawo jazdy
Za kilka tygodni nadejdzie zima. Tego polscy kierowcy boją się najbardziej
Idą mrozy. Czy osłona na szybę ma sens czy to zbędny gadżet?
Zobacz też: