Śnieg przymarzł do lakieru. Usuwać lód z auta, czy go zostawić

Śnieg i mróz nie sprzyjają dbaniu o czystość samochodu zimą. Kierowcy często borykają się z problemem, gdy warstwa białego puchu przymarza do nadwozia, tworząc trudny do usunięcia lód. Wielu kierowców w takiej sytuacji działa chaotycznie i nie myśli o skutkach siłowego otwierania drzwi albo drapania lakieru skrobaczką. Konsekwencje tego działania widać dopiero, gdy topniejący śnieg odsłania rysy na karoserii. Jak dbać o lakier samochodowy zimą?

Czy śnieg i lód niszczą lakier samochodowy?

Lód sam w sobie nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla lakieru w samochodzie. Jednak sposób, w jaki pozbywamy się zamarzniętej warstwy śniegu z nadwozia, może przyczynić się do uszkodzenia powłoki lakierniczej. Mechaniczne usuwanie lodu za pomocą twardych narzędzi, takich jak skrobaczka, stanowi jedno z największych zagrożeń. W trakcie takiej czynności istnieje duże ryzyko powstania rys lub pęknięć na lakierze. Na szczęście z problemem zamarzniętego samochodu można poradzić sobie w mniej inwazyjny sposób.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się lodu z karoserii jest delikatne spryskiwanie zamarzniętej powierzchni ciepłą wodą. Pamiętaj jednak, żeby używać wody o umiarkowanej temperaturze. Zaletą takiego rozwiązania jest szybkie działanie i wysoka skuteczność. Po takim zabiegu mokre elementy zawsze trzeba dokładnie wytrzeć. Uwaga dotyczy w szczególności uszczelek oraz drzwi po wewnętrznej stronie. Koniecznie trzeba pozbyć się wody także z zamków (np. za pomocą sprężonego powietrza).

Reklama

Z pomocą w walce z lodem przychodzą odmrażacze. Tego typu preparaty są w pełni bezpieczne dla lakieru samochodowego.  Wystarczy nanieść go na pokrytą lodem i szadzią powierzchnię, a po kilku chwilach po szronie na szklanej tafli nie powinno być już ani śladu. W ekstremalnych sytuacjach, gdy na lakierze pojawi się lód, można użyć zimowego płynu do spryskiwaczy lub dezodorantu z obecnością alkoholu.

Sól drogowa i piasek. Czy to problem dla lakieru samochodowego?

Nie jest tajemnicą, że sól świetnie roztapia śnieg i lód, dlatego jest powszechnie stosowana w utrzymaniu czystości dróg zimą. Niestety, o ile sól jest świetnym narzędziem w rękach drogowców, to dla kondycji samochodu okazuje się szkodliwa. Chlorek sodu osadzając się na pojeździe, niszczy lakier i wpływa na przyspieszony proces korozji.

Najbardziej podatne na rdzę są przewody hamulcowe i paliwowe, a także dolne krawędzie drzwi, progi i nadkola. Dodatkowo uderzenia piasku lub drobin żwiru mogą powodować zarysowania, odpryski i inne mikrouszkodzenia lakieru. Sól drogowa wpływa również na stan felg, chłodnicy oraz instalacji elektrycznej, a nawet opon.

Jak dbać o lakier samochodowy zimą?

Lakier samochodowy zimą jest narażony działanie soli drogowej, śniegu, mrozu i wilgoci. Z tego powodu jeszcze bardziej należy zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację auta, aby zapobiec wszelkim uszkodzeniom. Do nadejścia zimy najlepiej przygotować się wcześniej. Warto pokryć lakier woskiem samochodowym, który pomaga w utrzymaniu warstwy ochronnej, a także zminimalizuje ryzyko przywierania brudu.

Kupując szczotkę do odśnieżania, warto wybrać taką z miękkim włosiem, aby uniknąć ryzyka zarysowania lakieru podczas usuwania śniegu. Ponadto unikaj używania skrobaczki do szyb w celu usunięcia warstwy lodu z karoserii. Skrobaczki są zazwyczaj wykonane z twardego plastiku lub metalu, które mogą uszkodzenia lakieru, szczególnie gdy lód jest mocno przylepiony do powierzchni nadwozia.

Czy myć samochód zimą?

Regularne mycie samochodu zimą jest czynnością, o której trzeba pamiętać. Jednym z głównych powodów, dla których warto myć samochód zimą, jest usunięcie soli i brudu, które gromadzą się na powierzchni pojazdu. Sól stosowana do odśnieżania dróg może prowadzić do korozji, a błoto może uszkodzić lakier.

Sól powinno się zmywać regularnie nie tylko z łatwo dostępnych miejsc, ale także z wszelkich zakamarków, do których mogła się przedostać. Szczególną uwagę należy zwrócić na felgi, które w największym stopniu narażone są na jej działanie.

Nie wolno również zapominać, że zimą często można spotkać się z obfitymi opadami śniegu, a także pluchą, która powoduje, że drogi są pokryte błotem. To wszystko sprawia, że szyby są zanieczyszczone. Z tego powodu tak ważne jest utrzymanie w czystości samochodu przez cały okres zimowy.

Zobacz także:

Kto odśnieża drogi? To zależy, jaka to droga, ale przepisy są jasne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zima | lód | śnieg | lakier samochodowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy