Samodzielnie naprawiasz auto? Uważaj, żebyś nie dostał mandatu

Żeby naprawiać samodzielnie samochód potrzeba umiejętności oraz odpowiedniego miejsca. Kto nie ma własnego garażu lub posesji, może zapomnieć o legalnych pracach przy aucie. Warto poznać przepisy, które regulują takie kwestie.

Naprawa drobnej usterki, a nawet rutynowy przegląd nie są wielkim problemem, gdy pod ręką są wszystkie potrzebne narzędzia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jeszcze potrzebne jest odpowiednie miejsce. Nie można tego robić na przydrożnym parkingu. Okazuje się, że właściciele garaży lub posesji, wcale nie mają łatwiejszej sytuacji. Dlatego warto poznać przepisy, które regulują te kwestie.

Samodzielna naprawa samochodu a gminne przepisy

Samodzielna naprawa, a nawet mycie samochodu to kwestia, która jest regulowana przez gminy. Szczegóły znajdują się w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W art. 4 możemy odnaleźć następujący zapis:

Reklama

Zanim zabierzemy się za samodzielną naprawę samochodu, warto zlokalizować gminę, do której przynależymy, a następnie znaleźć wspomniany w przepisach "regulamin utrzymania czystości i porządku". Nie jest to trudne zadanie, ale można się spodziewać, że w większości przypadków przeczytamy te same zapisy. Większość regulaminów jest do siebie bardzo podobna.

Naprawa samochodu w miejscu publicznym - co na to regulamin?

Niestety, w większości dokumentów znajdziemy zapis, z którego wynika jednoznacznie, że na terenie publicznym, należącym do gminy, nie można przeprowadzać żadnych napraw. Traktując przepisy literalnie - nie można nawet wymienić samodzielnie koła w samochodzie. Czasami w dokumencie są uwzględnione sytuacje awaryjne, które dopuszczają naprawę poza terenem nieruchomości, np. gdy awaria pojazdu uniemożliwi kontynuowanie jazdy.

Naprawa samochodu na terenie prywatnym

Naprawianie samochodu na wielu parkingach przed blokami, marketami, a nawet miejscami pracy jest możliwe, ponieważ nie są to tereny publiczne, tylko miejsca prywatne. Jednak zanim rozłożymy narzędzia, warto poznać regulamin użytkowania takiego parkingu. Czasami może się okazać, że naprawy mogą być wykonywane za wiedzą i zgodą osoby, która posiada tytuł prawny do nieruchomości.

Jednak dużo częściej w takich miejscach znajdziemy zapis, że mycie, remonty pojazdów, wymiany oleju oraz inne czynności obsługi technicznej są zabronione. Pozostają wtedy tylko drobne prace we wnętrzu samochodu.

Właściciele prywatnych garaży i posesji mogą pozwolić sobie na więcej. Muszą tylko przestrzegać kilku ważnych zasad. Czynności nie mogą być uciążliwe dla sąsiadów, nie można zanieczyszczać środowiska, a pozostałe odpady należy utylizować zgodnie z gminnym regulaminem utrzymania porządku.

Samodzielna naprawa samochodu - kto może skontrolować posesję?

Kwestię kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska regulują przepisy. Jak stanowi art. 379 pkt. 1 ustawy o ochronie środowiska:

Powyższe organy mogą upoważnić strażników miejskich do przeprowadzenia czynności kontrolnych. Mogą oni wejść na teren prywatny w godzinach od 6 do 22, chyba że chodzi o natychmiastowe uniemożliwienie zanieczyszczenia środowiska. W takiej sytuacji oprócz grzywny trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami usunięcia zagrożenia.

Samodzielna naprawa samochodu - jaki mandat grozi?

Próby naprawiania samochodu w miejscu publicznym mogą zostać ukarane grzywną. W kodeksie wykroczeń znajdziemy art. 91, w którym zawarto następujący zapis:

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: naprawa samochodu | mandat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama