Policja się zbroi w laserowe mierniki prędkości. Jak dokładne są LTI 20/20?

Chociaż polskie drogi są rekordowo bezpieczne (w minionym roku liczba osób, które zginęły w wypadkach, spadła o 15,9 proc. w porównaniu do 2021 roku), policja drogowa wciąż się zbroi. W pierwszym kwartale tego roku funkcjonariusze z całej Polski otrzymali 100 sztuk laserowych mierników prędkości LTI 20/20 TruCAM II. Dołączą one do już używanych 400 egzemplarzy TruCAM I.

Dostawca urządzeń przeprowadził również instruktaż dla użytkowników z zakresu prawidłowej obsługi laserowych mierników prędkości. To bardzo ważne, bo złe usytuowanie policjanta, czy pomiar wykonany ze zbyt dużej odległości oznaczają fałszywe wyniki. Tymczasem taryfikator mandatów jest bardzo surowy i czasem pojedyncze km/h decydują o tysiącach złotych kary.

Miernik LTI 20/20 TruCam II to dobre urządzenie, ale nie cudowna broń

Polska policja używa laserowych mierników LTI 20/20 TruCAM I generacji już od wielu lat. Po zakupie 400 sztuk policjanci informowali, że urządzenie umożliwia wykonanie pomiaru prędkości z odległości ponad kilometra, opierając się na tzw. zatwierdzeniu typu przez Główny Urząd Miar. A GUM oparł się na zapisie z instrukcji, gdzie faktycznie napisano, że maksymalny pomiar można wykonać z 1200 metrów.

Reklama

Z jakiej odległości można zmierzyć prędkość miernikiem LTI 20/20 TruCam?

Jednak w instrukcji TruCam I zapisano również, że zasięg użytkowy soczewek wynosi 15-80 metrów przy pomiarach z ręki oraz 15 - 90 m - przy pomiarach ze statywu. Ponadto optymalną ostrość soczewki lunety dają przy odległości 70 m. Innymi słowy, podczas pomiarów wykonanych z odległości ponad 100, celownik w wizjerze nie musi pokrywać się z miejscem, na które pada promień lasera, a więc pomiar przestaje być wiarygodny.

Co więcej, wraz z odległością promień lasera ulega rozproszeniu, a na dystansie 1200 metrów tworzy koło o średnicy 3 metrów. Pomiar z dużej odległości jest fikcją również z tego względu, że policjant nie jest w stanie utrzymać wiązki lasera w jednym punkcie samochodu (najlepiej na tablicy rejestracyjnej) i wówczas powstaje tzw. "błąd ślizgu", przez co pomiar nie ma nic wspólnego z prawdą.

Kupowane obecnie mierniki LTI 20/20 TruCam II to wersja poprawiona, o nieco lepszych parametrach technicznych. Pomiar tymi urządzeniami należy wykonywać z odległości między 30 a 150 metrów, a optymalna ostrość soczewki jest uzyskiwana przy 135 metrach.

Nie zgadzasz się z pomiarem? Można bronić się w sądzie

Przypadki błędnie wykonanych pomiarów się zdarzają, i zdarza się, że sądy przyznają rację niesłusznie ukaranym kierowcom, którzy nie przyjęli mandatu i bronili się na drodze sądowej.

Mierniki LTI  20/20 TruCam to skuteczne i dobre urządzenia, które oprócz wykonywania pomiarów prędkości, rejestrują również obraz (zdjęcie lub film - to o tyle ważne, że brak rejestracji obrazu przez starsze mierniki, był już powodem uniewinniania kierowców przez sądy), jednak daje wiarygodne wyniki do odległości najwyżej 130 metrów. Natomiast z przypadku TruCam II za granicę rzetelnego pomiaru należy przyjąć maksymalnie 200 metrów.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: policja | radar laserowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy