Podróż samochodem - kradzież, wypadek, awaria. Jak sobie poradzić za granicą?

Sprawdź, jak sobie poradzić w trudnych sytuacjach podczas zagranicznych podróży samochodem oraz jak im zapobiegać.

Polacy dość często podróżują za granicę samochodami, szczególnie do ościennych państw. Masowo - latem na wakacje, a zimą na narty.

Warto dobrze przygotować się do kolejnych podróży i wyciągnąć wnioski z tych, które odbyliśmy.

Zagraniczne wyjazdy samochodem są bardzo przyjemne, pod warunkiem, że nie przydarzy się awaria pojazdu, stłuczka lub nie padniemy ofiarą złodzieja, który ukradnie nam portfel z dokumentami i  gotówką.

Awaria lub stłuczka podczas wakacyjnego wojażu, z rodziną na pokładzie i pełnym bagażnikiem, często oznacza długie oczekiwanie na pomoc, problemy z barierą językową, a przede wszystkim perypetie z obcymi mechanikami i spore koszty.

Reklama

Jadąc za granicę samochodem, trzeba pamiętać, że wbrew pozorom nasza drogówka jest bardzo wyrozumiała, a w dodatku nakłada dość łagodne kary za przewinienia. W większości krajów w Europie mandaty są przynajmniej dwa razy droższe, a policja nie przepuści nam nawet drobnego przewinienia.

Co więcej, nie jesteśmy przyzwyczajeni, aby zwracać uwagę na niektóre przepisy zawarte w kodeksie drogowym. Przykładem może być przestrzeganie prawidłowego dystansu za poprzedzającym pojazdem. W Polsce zostaniemy za to ukarani, jeśli doprowadzimy do kolizji. W Niemczech czy Francji drogówka rygorystycznie tego przestrzega.

Co więcej, warto pamiętać, że nie dostaniemy mandatu kredytowanego. Karę musimy zapłacić na miejscu - jeśli tego nie zrobimy, nasze auto może zostać zarekwirowane, a nawet możemy trafić do aresztu.

Ale nawet gdy nie zostaliśmy złapani na gorącym uczynku, nie oznacza to, że po powrocie do kraju nie przyjdzie do nas mandat wystawiony na podstawie zdjęcia z fotoradaru.

ZAGRANICZNE PROBLEMY

Historia kierowcy Seata pokazuje, że teoretycznie drobny problem w praktyce może oznaczać spore kłopoty. Mimo że miał wykupioną polisę AC, assistance oraz skontaktował się z konsulatem w Barcelonie, musiał sobie radzić sam. Dopiero po powrocie do kraju wyrobił wtórniki oraz naprawił samochód. Oto co można zrobić w takiej sytuacji.

WYBITA SZYBA

Co można zrobić w takiej sytuacji?

  • Zadzwoń do ubezpieczyciela

Jeśli mamy assistance, ubezpieczyciel powinien zapewnić pomoc, a przy wykupionym AC - zapłacić za szkodę.

  • Szukaj pomocy na własną rękę

Szczególnie jeśli nie mamy assistance, musimy zorganizować pomoc na własną rękę, czyli znaleźć serwis, a w przypadku unieruchomienia pojazdu również lawetę.

JAK ZOSTAŁ ROZWIĄZANY PROBLEM

Właściciel Seata zadzwonił do ubezpieczyciela, niestety był to piątek, więc decyzja co do wymiany szyby miała zostać podjęta dopiero w poniedziałek. Zaproponowano mu tylko lawetę do najbliższego serwisu. W związku z tym postanowił on za własne pieniądze wstawić szybę w ASO. Tu także czekało rozczarowanie. Szyba miała być sprowadzona dopiero we wtorek - koszt około 1000 zł. Ponieważ zależało mu na czasie, kupił w sklepie budowanym "pleksi" i wstawił w miejsce wybitej szyby, aby moc kontynuować podróż do Polski.

SKRADZIONE DOKUMENTY

Co należy zrobić?

  • Zastrzeż dokumenty

Zastrzeż dokument tożsamości w swoim banku.

  • Zgłoś sprawę policji

W lokalnej jednostce policji zgłoś kradzież i odbierz zaświadczenie o kradzieży.

  • Zgłoś się do konsulatu

Można otrzymać tymczasowy dokument podróży.

JAK ZOSTAŁ ROZWIĄZANY PROBLEM

Okradziony kierowca zgłosił sprawę na policję oraz w banku. Na spotkanie z konsulem miał czekać 4 dni i musiałby pokonać prawie 900 km (z Grenady do Barcelony). Co więcej, otrzymałby tylko tymczasowy paszport, ale po wtórniki prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego trzeba jechać do Polski - co też zrobił właściciel Seata.

KARTY PŁATNICZE

W przypadku kradzieży portfela, pierwszym krokiem powinno być zastrzeżenie kart.

  • Zastrzeż karty

Aby to zrobić, zadzwoń pod numer +48 828 828 828 lub skontaktuj się ze swoim bankiem.

  • W przypadku braku środków skontaktuj się z konsulatem

JAK ZOSTAŁ ROZWIĄZANY PROBLEM

Kierowca pozostał bez pieniędzy, chciał skorzystać z tzw. szybkiego przelewu pieniędzy za granicą. Problem polega na tym, że aby odebrać gotówkę, potrzebowałby dokumentu tożsamości. Pomocy może udzielić konsulat, który ułatwi kontakt z bliskimi i otrzymanie od nich pieniędzy (konsul przekaże kwotę, którą wpłacili w kraju bliscy na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych). Jednak na wizytę konsula trzeba poczekać. W związku z tym kierowca w swoim banku dostał numer tymczasowej karty i korzystał z płatności zbliżeniowych przez telefon.

INNE PROBLEMY ZA GRANICĄ

Poza kradzieżą dokumentów bądź gotówki mogą przytrafić się również inne kłopoty z pojazdem. Oto jak sobie z nimi poradzić.

STŁUCZKA

Jak się okazuje, co 10. kolizja polskiego auta ma miejsce za granicą. Należy więc pamiętać, że ryzyko takiego zdarzenia jest spore i warto być przygotowanym na taką ewentualność.

  • Wezwij policję

Nie dotyczy to tylko wypadku, ale także kolizji, kiedy nie będzie jasne, kto jest sprawcą.

  • Wykonaj dokumentację

Szczególnie jeśli nie zostanie wezwana policja, należy wykonać zdjęcia uszkodzonych pojazdów - np. telefonem komórkowym.

  • Zadzwoń do ubezpieczyciela

Jeśli masz polisę AC lub assistance, zadzwoń do swojego ubezpieczyciela. Ten pomoże zorganizować holowanie i auto zastępcze oraz udzieli pomocy w ramach wykupionego ubezpieczenia. Jeśli sprawca nie ma polisy, jest zdany na siebie oraz musi zapłacić ze swojej kieszeni za holowanie i naprawę pojazdu.

  • Zgłoś szkodę

Jeśli jesteś poszkodowany, możesz to zgłosić u ubezpieczyciela w państwie, w którym doszło do wypadku. Ale o odszkodowanie można wystąpić też po powrocie do kraju, kontaktując się z przedstawicielem ubezpieczyciela sprawcy w Polsce.

AWARIA POJAZDU

W przypadku awarii dalsze postępowanie zależy od tego, czy posiadamy assistance oraz jaki jest jego zakres.

  • Przy wykupionej usłudze assistance

Należy skontaktować się z ubezpieczycielem, który zorganizuje pomoc drogową. W przypadku mniejszych problemów awarię można będzie usunąć na miejscu. Jeśli problem okaże się poważniejszy, auto zostanie odholowane do warsztatu.

  • Bez assistance

W tym przypadku kierowca musi się liczyć ze sporymi wydatkami. Można je jednak ograniczyć. Czasami pomocne mogą okazać się fora internetowe zrzeszające Polaków mieszkających za granicą i wyjeżdżających do danego kraju (np. forum poświęcone Chorwacji: cro.pl). Można zapytać tam o polecanych mechaników i uzyskać inne przydatne porady, np. kontakt do firm zajmujących się holowaniem. Kierowcy lawet wzywani przez ogólnie dostępne numery alarmowe i infolinie są często zobowiązani podawać znacznie wyższe ceny holowania niż wzywani prywatnie.

UWAGA!

Usługi assistance dodawane są dziś do niemal każdej polisy OC, jednak takie, które naprawdę mogą się przydać za granicą, otrzymuje się dopiero w ramach droższych polis AC. W przypadku aut bez AC można wykupić je osobno - w cenie ok. 20 zł za miesiąc. Przy wyborze assistance przede wszystkim należy zwracać uwagę na odległość bezpłatnego holowania z opcją wydłużenia (np. do 1000 km), a także wliczoną naprawę na miejscu (np. do 1000 zł), możliwość podstawienia auta zastępczego, zapewnienia noclegu oraz pokrycia kosztów transportu do szpitala lub do domu.

PRZED WYJAZDEM

SPRAWDŹ, CZY MASZ OC

Jeśli dojdzie do kolizji, ubezpieczenie zapobiegnie poważnym wydatkom i nie wyczyści kieszeni. OC zapewni poszkodowanym świadczenia do wysokości sumy gwarancyjnej obowiązującej w odwiedzanym przez Ciebie kraju.

PAMIĘTAJ O LIMICIE ALKOHOLU

Ubezpieczenie nie chroni kierowcy, który jest sprawcą zdarzenia i jest pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Uwaga! W niektórych krajach dozwolony limit alkoholu to 0 promili. Pijany kierowca pokrywa wszystkie koszty z własnej kieszeni, mimo że poszkodowany dostaje pieniądze z jego polisy OC.

ZABIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIA SZKODY

Co prawda w przypadku kolizji oświadczenie można spisać na zwykłej kartce papieru, ale skorzystanie ze specjalnego formularza znacznie ułatwia życie i ogranicza potencjalne błędy. Z tego powodu przed wyjazdem należy wydrukować formularz (w dwóch egzemplarzach) w językach polskim i angielskim. Dokument można pobrać na stronie pbuk.pl. Formularz jest przydatny również w przypadku kolizji spowodowanej w Polsce.

SPRAWDŹ, CZY WYSTARCZY OC

Przed wyjazdem sprawdź, czy potrzebujesz Zielonej Karty. Jeśli wybierasz się do takich państw jak Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja czy Ukraina, musisz mieć ze sobą Zieloną Kartę, którą na Twoją prośbę wyda Twój ubezpieczyciel OC.

KUP ASSISTANCE

Usługa darmowego holowania może być bardzo pomocna, zwłaszcza gdy właściciel auta spowoduje kolizję lub jego auto ulegnie awarii. Holowanie do najbliższego serwisu w pakiecie pozwoli uniknąć wysokich kosztów takiej usługi za granicą. Uwaga! Assistance musi obejmować państwa, przez które będzie podróżował kierowca.

ZRÓB KOPIĘ DOKUMENTÓW

Przed wyjazdem warto skopiować dokumenty pojazdu oraz dowód osobisty, kopie te mogą się przydać, jeśli padniemy ofiarą złodzieja.

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: archiwum, 123RF; "Motor" 44/2018

Jazda bez dokumentów - co zrobić w przypadku stłuczki? – DROGI I PRAWO

Międzynarodowe prawo jazdy - kiedy warto lub trzeba je wyrobić – FORMALNOŚCI

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy