Jazda z zagranicznymi tablicami i jazda autem z Polski za granicą - co musisz wiedzieć

Mandat, a nawet odholowanie pojazdu grozi za jazdę samochodem należącym do obcokrajowca.

article cover
INTERIA.PL

Najczęstszy przypadek, kiedy kierowca porusza się samochodem zarejestrowanym za granicą, ma miejsce przy jego sprowadzaniu. Co prawda nowy właściciel auta ma obowiązek zarejestrować je w Polsce w terminie 30 dni, ale jeśli sprowadzone auto ma tablice wyjazdowe, te mogą być ważne np. tylko 5 dni. Po tym czasie auto ma status pojazdu bez rejestracji. W przypadku kontroli policji może się to skończyć mandatem do 500 zł i odholowaniem pojazdu.

Ryzykowna pożyczka

Są również przypadki, że kierowca porusza się w Polsce pojazdem zarejestrowanym na stałe za granicą, np. autem służbowym bądź pożyczonym od obcokrajowca. Poruszanie się takim autem może wiązać się z mandatem.

Zgodnie z kodeksem ruchu w przypadku, kiedy z dokumentów nie wynika prawo do korzystania z pojazdu (w dowodzie rejestracyjnym nie jest wpisana osoba, która prowadzi), policjant może żądać dokument potwierdzającego prawo do użytkowania danego samochodu np. umowy zakupu lub użyczenia. Za jej brak można otrzymać mandat - 50 zł.

Uwaga! Wybierając się za granicę samochodem z polskimi rejestracjami, który nie jest naszą własnością, warto mieć ze sobą dokument (najlepiej w języku kraju, do którego jedziemy oraz dodatkowo po angielsku), ze zgodą właściciela na korzystanie z samochodu.

Polskie auto za granicą

Z kolei wybierając się za granicę swoją własnością na krócej niż sześć miesięcy, nie można legalnie wypożyczyć ani wynająć swojego samochodu osobie, która mieszka w tym kraju na stałe. Osoba taka może prowadzić samochód wyłącznie w obecności właściciela.

Jeśli kierowca przeprowadzi się do innego kraju UE (zamierza zostać tam dłużej niż sześć miesięcy) i zabierze ze sobą samochód, w nowym kraju będzie musiał go zarejestrować.

PRZEPISY DOTYCZĄCE PORUSZANIA SIĘ POJAZDEM NALEŻĄCYM DO INNEJ OSOBY

POJAZD Z ZAGRANICZNYMI TABLICAMI

czeska tablica rejestracyjnaMotor

Według polskich przepisów można używać auta z zagranicznymi tablicami (muszą składać się z liter alfabetu łacińskiego i cyfr arabskich), ale jeśli pojazd nie należy do kierowcy, ten musi mieć przy sobie dokument potwierdzający prawo do jego użytkowania.

AUTO Z REJESTRACJĄ TYMCZASOWĄ

tablice tymczasoweMotor

Zagraniczne tablice tymczasowe umożliwiają poruszanie się po Polsce nowemu właścicielowi, ale trzeba pamiętać o ich terminie ważności. Po upływie tego okresu auto ma status wyrejestrowanego, a pojazd przestaje być dopuszczonym do ruchu.

POLSKIE AUTO ZA GRANICĄ

polska tablica rejestracyjnaMotor

Jadąc za granicę cudzym autem z polskimi rejestracjami, warto mieć ze sobą upoważnienie do korzystania z pojazdu. Z kolei przeprowadzając się za granicę wraz z autem (powyżej pół roku), trzeba auto zarejestrować w nowym kraju zamieszkania.

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: archiwum; "Motor" 36/2017

Motor
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas