Po zakupie auta nie trzeba już zmieniać tablic rejestracyjnych

Od dzisiaj nabywca samochodu używanego podczas jego rejestrowania na siebie, nie będzie musiał zmieniać tablic rejestracyjnych. To oznacza oszczędność pieniędzy. Ponadto tablice rejestracyjne przestały być powiązane z rejonem kraju.

  • Po zakupie auta używanego można wnioskować o zachowanie dotychczasowych tablic
  • Można czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy
  • Od 4 września 2022 r. nie będą już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne
  • Nowy pojazd może zarejestrować dealer
  • Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki
  • Prawo jazdy on-line

Możliwość zachowania, na wniosek właściciela, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu oraz rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe, wprowadziła ustawa o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Reklama

Opłata za standardowe tablice rejestracyjne to 80 zł. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie trzeba jej już ponosić, a od 4 września 2022 r. nie trzeba będzie ponosić także opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie, razem z opłatą ewidencyjną, da to 99,50 zł oszczędności. 

Możliwe jest zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, jeżeli był on zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem. 

Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych dotyczy więc tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL.

Po zmianach tablice rejestracyjne przestały być powiązanie z regionem kraju. Przykładowo mieszkaniec woj. podkarpackiego, może jeździć samochodem z numerami z województwa zachodniopomorskiego, jeśli tam zakupi samochód i podejmie decyzję o pozostawieniu dotychczasowych tablic (nadal można również zmienić tablice na nowe).

Można czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy. Ale nie o to chodziło

W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku)  wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. 

Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Dotychczas czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

Niestety, ustawodawca nie przychylił się do wniosków pasjonatów motoryzacji, którzy domagali się możliwości czasowego wycofywania z ruchu pojazdów używanych okazjonalnie, jak motocykle czy samochody zabytkowe.

Od 4 września 2022 r. nie będą już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne

Kolejnym uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów jest zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy w sumie 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł, nalepka kontrolna - 18,5 zł i 1 zł opłaty ewidencyjnej). 

Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel może ponadto sprawdzić historię pojazdu on-line. Data wejścia w życie tych przepisów to 4 września 2022 r.

Nowy pojazd może zarejestrować dealer

Od 4 czerwca 2021 r. funkcjonuje możliwość załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego samochodu, motoroweru lub przyczepy przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Rozwiązanie to ułatwia proces rejestracji, oszczędza czas nabywcy, a także umożliwia odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki

Od grudnia 2020 r. nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego, nie ma konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy oraz można zarejestrować pojazd w miejscu czasowego zamieszkania.

Prawo jazdy on-line

Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy od 5 grudnia 2020 r. są zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy podczas kontroli drogowej mogą być sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Kierowcy nie muszą również posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC.

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy