Po jakim czasie kasują się punkty karne? To zależy od reakcji kierowcy

Przepisy o punktach karnych zmieniały się w ciągu ostatnich lat kilkukrotnie. Za najpoważniejsze wykroczenia znacznie podwyższono kary, np. 15 punktów można zdobyć za znaczne przekroczenie prędkości, wyprzedzanie na pasach czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Dwukrotnie zmieniały się też zasady dotyczące tego, po jakim czasie kasują się punkty karne oraz jak zredukować punkty poprzez kurs reedukacyjny.

Większa liczba punktów karnych oraz wyższe mandaty mają temperować kierowców popełniających najpoważniejsze wykroczenia - wyprzedzanie na zakazie, przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby przepuścić pieszych. Za te przewinienia z miejsca policjant przyznaje 15 punktów. Przypomnijmy, że limit w Polsce wynosi 24 punkty, chyba, że prawo jazdy mamy mniej niż rok - wtedy można uzbierać maksymalnie 20 punktów karnych.

Po jakim czasie kasują się punkty karne w 2024?

Do 17 września 2022 roku obowiązywała zasada, że punkty karne kasują się po 2 latach od zapłacenia mandatu. Jednak bardzo szybko, bo już rok później, skrócono ten okres do 12 miesięcy. Ci, którzy otrzymali mandaty między 17 września 2022 roku, a 17 września 2023 roku mają więc, w teorii, bo prawo nie powinno działać wstecz, dwuletni okres oczekiwania na skasowanie punktów, natomiast ci, którzy otrzymali mandat po 17 września 2023 roku muszą czekać tylko rok. 

Reklama

Okazuje się jednak, że są kierowcy, którzy mimo 2-letniego czasu oczekiwania już po roku od popełnienia wykroczenia (między 17 września 2022 a 17 września 2023 roku), których punkty zostały wyczyszczone. Także w rozmowach z mediami niektórzy przedstawiciele policji czy MSWiA potwierdzali, że “nowe przepisy (dotyczące kasowania punktów po roku od opłacenia mandatu - przyp. red.) dotyczą wszystkich punktów zarejestrowanych w ewidencji kierowców naruszających zasady ruchu drogowego".

Jak sprawdzić punkty karne?

Najszybciej zrobić to poprzez aplikację mObywatel w zakładce punkty karne. Widnieją tam aktywne oraz tymczasowe punkty karne. W aplikacji możemy sprawdzić, do kiedy obowiązują punkty karne, kiedy popełniono wykroczenie i czy mandat za punkty karne został opłacony. Jeśli w aplikacji nie widać punktów karnych może to oznaczać, że policja nie wpisała ich jeszcze do ewidencji lub limit punktów karnych został przekroczony. Baza w mObywatelu jest aktualizowana codziennie o 6:00. Liczbę punktów karnych możesz też sprawdzić udając się do dowolnej komendy policji z dowodem osobistym lub prawem jazdy.

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Przy okazji zmian w kwestii ważności punktów karnych wprowadzono też nowe przepisy dotyczące tzw. kursów reedukacyjnych, na które chętnie udawali się kierowcy często popełniający wykroczenia i bliscy granicznej liczby 24 punktów karnych. Od września 2022 kursy zostały zawieszone, ale przywrócono je rok później, nieco na innych zasadach.

Obecnie w czasie jednego kursu, który przeprowadzany jest stacjonarnie w jednym z ośrodków ruchu drogowego, można zredukować maksymalnie sześć najstarszych punktów. Poza częścią teoretyczną szkolenia jest jeszcze praktyczna, która polega na wykonaniu manewru awaryjnego hamowania z prędkości 30 i 50 km/h. Kurs mogą przejść kierowcy, który prawo jazdy mają co najmniej rok, a ich liczba punktów karnych jest mniejsza niż 24. Ile kosztuje kurs redukujący liczbę punktów karnych? I tu doszło do “aktualizacji", obecnie to wydatek około 1 tys. zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mObywatel | punkty karne | przepisy drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy