Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Każdy kierowca musi wozić dwie rzeczy

Każdy kierowca, który wyjeżdża samochodem na drogę publiczną, musi pamiętać o tym, aby jego pojazd był wyposażony w odpowiednie elementy. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce określają przepisy prawa o ruchu drogowym.

Wiedza o tym, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu to konieczność - nie tylko ze względu na ryzyko otrzymania mandatu, ale też na praktyczne wykorzystanie tych elementów w razie potrzeby. Podstawowym, obowiązkowym elementem auta są oczywiście tablice rejestracyjne. Dwa kolejne elementy służą bezpieczeństwu, zresztą tak jak trzeci, który nie jest wymagany prawem, ale dobrze go w aucie mieć. Obecność każdego z elementów może sprawdzić policjant w czasie kontroli czy diagnosta podczas przeglądu technicznego.

Tablice rejestracyjne - przepisy

Tablice rejestracyjne są niezbędnym elementem identyfikacyjnym pojazdu. Muszą być zamontowane w sposób trwały i widoczny z przodu i z tyłu pojazdu. Tablica rejestracyjna z przodu pojazdu musi być zamontowana w taki sposób, aby jej dolna krawędź znajdowała się na wysokości od 300 do 1200 mm nad poziomem jezdni. Z kolei z tyłu pojazdu musi być zamontowana tak, aby jej dolna krawędź znajdowała się na wysokości od 200 do 1200 mm nad poziomem jezdni.

Reklama

W przypadku uszkodzenia lub utraty tablic rejestracyjnych, kierowca ma obowiązek niezwłocznie zgłosić to do wydziału komunikacji. Uzyskanie nowych tablic rejestracyjnych może potrwać kilka dni, dlatego warto mieć pod ręką dowód rejestracyjny pojazdu, który zawiera numery rejestracyjne. Trzeba pamiętać też o tym, że:

  • tablice rejestracyjne muszą być czytelne i widoczne z odległości co najmniej 20 m
  • tablice rejestracyjne nie mogą być zasłonięte przez inne elementy pojazdu
  • tablice rejestracyjne nie mogą być uszkodzone lub zamazane

Kierowca, który nie posiada wymaganych tablic rejestracyjnych lub posiada tablice rejestracyjne, które nie spełniają wymagań, może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości od 20 do 500 zł.

Trójkąt ostrzegawczy - wymagania

Trójkąt ostrzegawczy jest niezbędnym wyposażeniem samochodu, ponieważ może zapobiec wypadkom. Dzięki niemu, inni uczestnicy ruchu mogą szybko zauważyć unieruchomiony pojazd i odpowiednio wybrać tor jazdy. Trójkąt ostrzegawczy musi spełniać następujące wymagania:

  • być wykonany z materiału odblaskowego,
  • mieć wymiary co najmniej 50x50x50 cm

Art.50 ustawy Prawo o ruchu drogowym dokładnie stanowi też o tym, jak należy korzystać z trójkąta ostrzegawczego. Ma być on umieszczony na wysokości nie większej niż metr, aby nie zasłaniał drogi inny użytkownikom. W terenie zabudowanym można go postawić bezpośrednio za pojazdem, poza terenem zabudowanym trzeba to zrobić w odległości 30-50 m od auta, z kolei na autostradzie ustawowa odległość to 100 m. Do tego obowiązkowe jest też oczywiście włączenie świateł awaryjnych.

Gaśnica samochodowa musi być łatwo dostępna

Wożenie gaśnicy w aucie to drugi punkt obowiązkowy. Co ważne, kierowca musi przewozić ją w miejscu, które jest łatwo i szybko dostępne, jak wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym - w razie, gdy gaśnica jest umieszczona pod stosem bagaży kontrolujący pojazd policjant może wlepić mandat od 50 do 500 zł. Producenci samochodów najczęściej jako miejsce przechowywania gaśnicy wybierają przestrzeń pod fotelem lub wnękę w bagażniku. Gaśnica samochodowa powinna zawierać co najmniej 1 kg środka gaśniczego. Okres gwarancyjny gaśnicy wynosi od 3 do 5 lat, natomiast okres legalizacji wynosi od 1 do 2 lat. Kontrola polega na sprawdzeniu proszku i naboju. Taka czynność kosztuje kilkanaście złotych.

Apteczka - czy jest obowiązkowa?

Posiadanie w samochodzie apteczki nie jest obowiązkowe, choć wielu kierowców ma takie błędne przekonanie. To, że nie jest ona wymagana prawem, nie oznacza jednak, że nie warto jej wozić - może się przydać nie tylko wtedy, gdy dojdzie do wypadku. Co jakiś czas warto odświeżać jej zawartość i sprawdzać termin przydatności poszczególnych środków.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy