O dwie rzeczy w aucie policjant się przyczepi. Nic dziwnego - są obowiązkowe

Podczas rutynowej kontroli policjant może sprawdzić obowiązkowe wyposażenie samochodu. Warto mieć świadomość, co powinno się znajdować w bagażniku, żeby nie dostać mandatu.

Obowiązkowe wyposażenie auta jest dokładnie opisane w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Lista nie jest długa, dlatego warto zapamiętać, co powinno się znajdować w samochodach:

  • gaśnica,
  • trójkąt ostrzegawczy (ze znakiem homologacji).

W każdym samochodzie gaśnica powinna się znajdować w łatwo dostępnym miejscu. Podczas przeglądu w Stacji Kontroli Pojazdów diagnosta sprawdzi, czy ten element znajduje się na wyposażeniu pojazdu.

Reklama

Gaśnica obowiązkowym wyposażeniem pojazdu

Gaśnica powinna zawierać co najmniej 1 kg środka gaśniczego. Okres legalizacji takiego urządzenia wynosi od 1 do 2 lat, a okres gwarancyjny wynosi z reguły od 3 do 5 lat od daty produkcji. Legalizacja gaśnicy polega na sprawdzeniu proszku i naboju w serwisie. Koszt takiej kontroli wynosi maksymalnie kilkanaście złotych.

Jeśli podczas kontroli okażę się, że gaśnica jest poza aktualnym terminem przydatności do użycia - policjant nie wyciągnie konsekwencji. Jego zadaniem jest wyłącznie sprawdzenie, czy znajduje się w samochodzie. Brak gaśnicy może się zakończyć mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Trójkąt ostrzegawczy obowiązkowym wyposażeniem pojazdu

Brak trójkąta ostrzegawczego może skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Jeśli kierowca w momencie awarii pojazdu nie wystawi trójkąta na drodze w określonych warunkach, może zostać ukarany dodatkowym mandatem w wysokości 150 zł.

Czy apteczka jest obowiązkowym wyposażeniem w aucie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce, apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Jednak warto ją mieć na wyposażeniu. W apteczce powinno się znaleźć następujące wyposażenie:

  • bandaże i plastry z opatrunkiem,
  • środek dezynfekujący,
  • rękawiczki ochronne,
  • opaska uciskowa,
  • koc termoizolacyjny,
  • chusta trójkątna,
  • ustnik do sztucznego oddychania.

Co warto mieć w samochodzie?

Oprócz obowiązkowej gaśnicy i trójkąta warto mieć w samochodzie kamizelkę odblaskową. Przyda się, gdy po zmroku będziemy musieli zatrzymać się na poboczu i opuścić pojazd. Warto zabrać ze sobą zestaw narzędzi (np. podnośnik i klucze do kół). Wybierając się w długą trasę warto zabrać żarówki i zapasowe bezpieczniki oraz koło zapasowe.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: obowiązkowe wyposażenie | Pojazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy