Nie zmieniasz opon? Lepiej i tak odwiedź wulkanizatora

Coraz więcej kierowców decyduje się na opony całoroczne lub wymienia kompletne koła - z letnich na zimowe i na odwrót. To sprawia, że samochody coraz rzadziej pojawiają się u wulkanizatorów. Można zaniedbać przez to pewną ważną kwestię.

Większość kierowców w Polsce posiada dwa komplety opon, a ostatnimi czasy coraz modniejsze jest używanie ogumienia całorocznego, które nie wymaga sezonowej wymiany. W pierwszym przypadku zdarzają się również tacy kierowcy, którzy mają dwa zestawy felg.

Cześć z nich wymienia koła na początku sezonu zimowego i wiosennego we własnym zakresie, a w ostateczności mechanika. W związku z tym kompletnie pomijają wizyty u wulkanizatora.

Dlaczego warto odwiedzać regularnie wulkanizatora?

Każdy rozsądny kierowca powinien pamiętać o tym, że warto co jakiś czas sprawdzać wyważenie opon. Żeby zrozumieć, dlaczego jest to taka ważna kwestia, trzeba uzmysłowić sobie, że podczas jazdy z prędkością 130 km/h koła kręcą się ok. tysiąca obrotów na minutę.

Reklama

W takiej sytuacji każdy błąd związany z wyważeniem opony powoduje powstawanie i oddziaływanie ogromnych sił na różne elementy w samochodzie.

Jak często wyważać opony u wulkanizatora?

Eksperci radzą, żeby wyważać koła dwa razy do roku. Nawet jeśli kilka miesięcy temu koło było odpowiednio wyważone, po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów sytuacja może się zmienić. Wystarczy, że na co dzień poruszamy się po nawierzchni w kiepskim stanie.

Czasami wjechanie w większą dziurę z dużą prędkością lub najechanie z impetem na krawężnik spowoduje lekką zmianę geometrii felgi i późniejsze problemy. Dlatego temat dotyczy również w dużej mierze użytkowników opon całorocznych.

Nieprawidłowo wyważone koło - jakie usterki?

Źle wyważone koło bardzo szybko można poczuć na drżącej kierownicy. Trzeba wtedy jak najszybciej udać się do zakładu wulkanizacyjnego. Zaniedbanie tej kwestii wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również na zawieszenie samochodu.

Konsekwencje jazdy na źle wyważonych kołach mogą być różne. Przede wszystkim może powodować szybsze zużywanie się bieżnika opon, a także prowadzić do konieczności szybszej wymiany amortyzatorów i drążków kierowniczych.

Nieprawidłowo wyważone koło wpływa również na bezpieczeństwo. Nie pracuje ono prawidłowo, a do tego ma gorszą przyczepność. Taki stan rzeczy wpływa na jakość prowadzenia, a także wydłuża drogę hamowania.

Dlatego dla świętego spokoju warto odwiedzić wulkanizatora i skontrolować stan wyważenia wraz z ogólnym stanem opon.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy